Решението на радомирските съветници за такса смет през 2009 година не издържа пред Темида. След дълга съдебна сага последната инстанция - Върховният административен съд, призна, че гражданите и фирмите са били прави да откажат да плащат високите промили.
Върховният административен съд отмени постановлението на пернишките магистрати. Те обявиха за валидно решението на Общинския съвет в Радомир за такса битови отпадъци. Местните законотворци бяха разпоредили миналата година таксата за жилищни имоти в града да бъде 4 промила спрямо данъчната оценка и 6 промила за такива извън Радомир. За нежилищни имоти на фирми промилите бяха фиксирана на 10.
Жалба срещу високите стойности в административния съд на Перник миналата година внесоха тогавашният областен управител Иван Димитров, шест местни фирми и гражданите Георги Щилянов и Асен Петков.
Правораздавателната институция отхвърли жалбата и постанови законност на съветническото решение. Върховните магистрати обаче смятат, че решението на техните пернишки колеги е неправилно, съдът не е преценил правилно събраните по делото доказателства и направените от него изводи не съответстват на установената в първоинстанционното производство фактическа обстановка. Те, според висшите магистрати, противоречат на закона.
Накратко казано, радомирци и фирмите на територията на общината ще платят за миналата година такса смет в абсолютна стойност на това, което са платили през 2008 година. Тогава таксата битови отпадъци за жилищни имоти на граждани и фирми е 1.2 промила спрямо данъчната им оценка и 2 промила за фирмени имоти. През 2009 година обаче данъкът сгради бе увеличен. Затова таксата, която дължат радомирци, е същата като през 2008 година в абсолютни стойности. В тази връзка днес кметът на общината Красимир Борисов заяви, че ще консултира казуса с юристи.
Той нарече постановеното от върховните магистграти решение прецедент, за който ще уведоми националното сдружение на общините. Всеки общински съвет е в законното си право да избере основата за определянето на промилите. Сметосъбирателните машини нямат мерителни устройства и няма как да се изчислява кой колко боклук генерира в радомирско на килограми и тонове. Според Борисов именно данъчната оценка на имотите е най-справедливата отправна база за постановяване на промилите.Върховният съд оставя в сила частта от решението на радомирския минипарламент по отношение план-сметката за необходимите разходи по поддържане на чистотата на територията на общината.
Решението на Върховния административен съд е окончателно и не подлежи на обжалване.
iPernik отваря врати за всеки, който има да каже нещо!
Лична публикация - ще бъдете публикувани най-горе на първа страница на сайта!
Необходимо е единствено да Влезете с Фейсбук или да се регистрирате!