Архитектурните акценти в Перник

АРХИТЕКТУРНИТЕ АКЦЕНТИ В ПЕРНИК

Поради специфичното си селищно развитие Перник не е сред градовете с впечатляващ архитектурен облик. Но той притежава редица оригинални архитектурни обекти, някои от които са истински бисери. Те са представени в неотдавна издадената книга на местния краевед Светозар Захариев: "Перник Архитектурни акценти". Тя е резултат на дългогодишни проучвания на автора. Възникнал няколко хилядолетия преди Р. Хр., превърнат по време на Първата българска държава в стратегическа крепост, която под ръководството на местния войвода Кракра устоява на две обсади на войските на византийския император Василий II /1004 г. и 1016 г./, след Освободителната война Перник е обикновено село с около 1000 жители. Десетилетие по-късно започва неговото издигане като основен център на каменовъгленото производство в страната. Години наред селището, получило статут на град през 1929г., е с най-високи темпове на нарастване на броя на своите жители.

Дълго време устройството му се предопределя от разработването на въглищните залежи в неговото землище и се осъществява стихийно, като наред с изникналите сгради от казармен тип за обитаване от миньорите, разпръснатите махали се обединяват около формиращият се административно-стопански център. През третото и четвъртото десетилетие на миналия век се правят съществени стъпки както за модернизиране на въглищното производство, така и на териториално-селищното му устройство. Тогава се изгражда уютен квартал със семейни минни жилища, минната болница, минната дирекция, общината, градският парк с езеро и плувен басейн и т.н. Но тези стъпки не са подчинени на единна градоустройствена програма. Още по-широкомащабно е стопанското развитие на Перник след 9.IХ.1944 г, когато освен енергиен се превръща и в един от главните центрове на металургичната и машиностроителната ни промишленост. През този период е разработен неговият градоустройствен план и се осъществява разгърнато жилищно и комунално строителство. На фона на това изложение на историческото битие на Перник Светозар Захариев експонира кратки очерци за архитектурните забележителности на този типичен работнически град. В тези очерци се съдържа същностна и в редица случаи неизвестна досега информация за тяхното проектиране и изграждане. В някои от тези обекти е въплътен талантът на изтъкнати български архитекти, инженери, скулптори и художници.

Така общият градоустройствен план на Перник е дело на колектив под ръководството на арх. Стефан Станев, а на относително обособения микрорайон "Перник- изток" от колектив под ръководството на арх. Петър Кантарджиев, кварталът с минните жилища е проектиран от арх. Станчо Белковски и инж. Минчо Заяков, сградата на минната дирекция и старата сграда на общината - от арх. Коста Николов и арх. Илия Попов, сградата на Популярната банка - от арх. Васко Василев, Пощенската палата - от арх. Константин Богоев, Дворецът на културата - от арх. Александър Дубовик, новата сграда на общината - от арх. Георги Стоилов, мемориалът "Георги Димитров и революционните борби на пернишките миньори" е по проект на арх. Иван Татаров и скулптор Секул Крумов, великолепният паметник на пернишкия миньор е дело на скулптора Михаил Михайлов, стенописите на минната църква "Св. Иван Рилски" са дело на Никола Маринов, Дечко Узунов и Александър Поплилов. В съвременния архитектурен летопис на някогашната рудничарска столица са вписани имената на представители на по-новите генерации на архитектурната и инженерно-строителната общност като Петър Радев и Елка Панова (Търговският център), Селма Тупарева и Николай Дaмов (механа "Кракра"), Султана Девизиева (Центърът за работа с деца), Михаил Михайлов (сградата на Търговски център "Йоина"), Александър Шарков (сградата на Обединената българска банка) и др.

В очерците е направена синтезирана характеристика на експонираните архитектурни обекти, отбелязани са стилистичните им особености, показани са естетическата им стойност и функционалните им качества, вписването им в градския ландшафт. В това отношение първостепенно внимание е отделено на емблематичните за пернишката архитектура Минна дирекция и Дворец на културата. Несъмнено достойнство на книгата е включването на информация и за вече несъществуващи по една или друга причина архитектурни обекти като Минната механична фурна, Градските хали, сградата на кооперация "Съгласие" и др. 

Вход с фейсбук профил:

ВИЗИТКА

Адрес: Перник, 2300, кв. Твърди ливади
бл. 44, вх. Б, ап. 11, ет. 1
Телефон/факс: 076/607535
Дата на регистрация: 17 май 2000 г.
Регистрирана в: Частна полза
Изпълнителен директор (Управител):
Светозар Евтимов Захариев
Председател на УС (Настоятелството):
Николай Иванович Сивков
Брой щатни служители:
Няма щатни служители
Брой доброволци: 17
Цели на организацията:
1. Проучване и изследване на родния край
2. Културно-просветни творчески изяви
3. Публикации, насочени към
    историческото наследство в региона
Целеви групи:
1. Краеведи
2. Родова памет
3. Съставители на план-указатели и
    бизнес карти на селища
Сфери на дейност: Изкуство и култура,
Образование,Медии, Обмен на
информация, Научни изследвания,
Подпомагане развитието на икономиката
Тип на организацията: Оперативна
Географски обхват на дейността:Перник,
Регионален, Регион
Донори: Други
Организацията не извършва 
спомагателна стопанска дейност
 
Study of local lore society - Pernik

Address of the organization: Pernik 2300,
kv. Tvardi livadi, bl. 44, entr. B, ap. 11
Phone/fax: +359 76/607535
Registration date: 17.05.2000
Registered in favour of: Private
Executive director:
Svetozar Eftimov Zahariev
Chair of Board of Directors:
Nikolai Ivanovich Sivkov
Number of staff: None
Number of volunteers: 17
Main goals
1. Study and research of the
    native land
2. Cultural and enlightenment
    actions
3. Publications of the region
    historical heritage
Target groups
1. Student of local lore
2. Generation memory
3. Writers of the settlements guides 
    and business maps
Spheres: Art and culture, Education, Media,
Information sharing, Scientific research,
Economic development support
Kind of the organization: Operating non grants
Geographical area of activities: Regional,
  Region, Pernik
Donors: Others
The organization does not develop 
any enterprise activity to support itself

ПЕРНИК - МОЯТ

Ти нямаш славата на Троя,
На вечен Рим и на Багдат.
Сред хилядите - ти си моя
Един-единствен, роден град.

Тук не за хубава Елена
Воюва българския лъв -
А за да бъде защитена
Честта на българската кръв.

На две разсечен от реката
Плещи по склонове опрял -
Израсна ти от черно злато
И слънчев разтопен метал.

Аз всичко свое ти отдадох
С любов и чистност, с мъжки труд -
Трудът на гордата си младост,
Плодът на зрелия си дух.

Ще си останем с тебе верни
Дори един от друг далек.
Ти ще пребъдеш, роден Перник
От нине, присто и навек.

Христо Христов - Крапер