Звонци и чанове ечаха за здраве и берекет в Пернишко

За пореден път екот на звонци и чанове се емна в нощта на 13-ти срещу 14-ти в Пернишко. По отколешна езическа традиция всяка година по това време из градовете и селата тръгват сурвакарите. Облечени в кожи, надянали страховити ликове, те обикалят из къщите, за да прогонят злите сили и да донесат благословия за здраве, радост и берекет.
И така е на всяка Сурва из Пернишко. Изтръпнали и поставени в център на ритуала, огрян от лумналия сурвакарски огън ние отправяме молитва за мир и добруване. Подготовката за Сурва започва още от лятото. Тя включва обновяване на ликовете и маските, репетиране на сценария, изучаване на нови роли и привличане на свежи сили в дружинката. Стародавната традиция изкара мало и голямо по улиците. На сурва оная вечер бе и народният представител от НДСВ Татяна Калканова и целият кметски екип на Община Перник, който направи обиколка, за да види обреда и поздрави празнуващите. По пътя на тази хилядолетна традиция, подмамени от магията на Сурва и носещ празника в сърцата си се включи и екип на "Съперник".
ПЪРВАТА СПИРКА В НОЩТА СРЕЩУ 14-ТИ БЕШЕ В КВ. БЕЛА ВОДА. Там домакините и кметът на населеното място Радослав Благоев ни посрещнаха с топла баница и люта ракия, а известният музикант Цветан Костадинов Виденов ни повесели с популярни за нашия регион песни. Той ни изсвири на акоредона си и любимото за граовци "селско хорце", на което се хванаха местните медии и кметът на община Перник Антоанета Георгиева. Огромният огън запален пред кметството в кв. Бела вода бе заобиколен от местните жители, които гледаха танца на маскираните. Тази година да покажат обичая се включиха 60 човека от 90-членната сурвакарска група на беловодчани, каза болюбашията Александър Михайлов. Беловодските сурвакари са носители на множество награди, като последното отличие беше миналата година на 16-тия Международен фестивал на маскарадните игри в Перник за младежка и детска група. Те са носители и на голямата награда на 13-ия Международен фестивал през 2000 година.
На 10-ти януари тази година групата от Бела вода гостува на Националния музей в столицата, а на следващия ден пред Двореца на културата в нашия град се представиха пред гостите ни от Полша и Португалия, които бяха партньори по проект на Община Перник, финансиран от Европейския съюз. В момента правят подготовка за фестивал в Литва, който ще се проведе на 16-ти февруари.
ПЪТЯТ НИ СЛЕД БЕЛА ВОДА ПРОДЪЛЖИ В БАТАНОВЦИ. Празникът бе на площада, където се бяха събрали както хора от града и околните села, така и много гости дошли да видят езическото зрелище. Кметът на Батановци Петър Пенев, кметът на Перник Антоанета Георгиева, както и народният представител Татяна Калканова приветстваха празнуващите. В групата на Батановци се включиха около 100 човека. Тя бе водена от болюбашията Александър Петров, който заема този пост от 12 години. Той сподели, че традицията там не е прекъсвана от 1971 година. Маските си ги правят в две "мечкарници", като в едната са наредени всички снимки, награди, медали и грамоти спечелени от сурвакарите. Най-малките участници тази година бяха двегодишният Алекс Владимиров и петгодишният Венцислав Бориславов
Досега батановчани са носители на пет първи награди от Международния фестивал в Перник.
Групата за изворен фолклор към читалище "Просвета" в Батановци е основана през 70-те години на миналия век. Има изследвания и записи, че сурвакарската дружинка наречена още "сурвакаре", "мечкаре" и "приличници" датира от 1917 година. Тяхната идейна насоченост представлява прогонване на злите сили. Сурвакарите благославят за здраве и берекет през новата година. През нощта на 13 срещу 14-ти ходят по къщите ергени преоблечени като цигани, поляци, поп, младоженец, невста, мечка, мечкар и звънчаре. Те са накичени с кълчища, вълна и звънци. Обикалят къщите и събират дарове. Основната група се състои от две подгрупи - сватбаре и мечкаре. Обредните маски се изработват от естестествени материали - рога, кожи, с чудновати образи с няколко лица и много глави. Групата в Батановци има такива майстори, но най се откроява майсторлъка на Пламен Ананиев. Незаменим атрибут към костюмите са звънците и хлопотарите. Те се връзват на колана и достигат до 70 кг.
ПЪТЯТ НИ КЪМ ДОБРУВАНЕ СЛЕД БАТАНОВЦИ НИ ЗАВЕДЕ ДО ЕЛОВ ДОЛ. Групата от село Елов дол е участвала във всички издания на Международния фестивал на маскарадните игри в Перник. На първия международен фестивал в Копривщица печели първа награда. Еловдолчани са участвали и във фестивали в София, Карлово, Момин проход, където печелят колективни и индивидуални награди. Миналата година те участваха и във фестивала в град Гана, Франция. Освен интересните маски, атракция на вечерта в Елов дол бе и попът, който четеше от Библия с изрязани страници, между които беше пъхнато шише с уиски.
КУЛМИНАЦИЯТА НА СУРВА ОНАЯ ВЕЧЕР БЕ В СЕЛО ГАБРОВ ДОЛ, КЪДЕТО пристигна и групата от Светля. Габровдолската група бе водена от Георги Данаилов. До миналата година неин болюбашия бе Тома Рангелов, но поради смърт покосила габровдолски сурвакари, той и много други местни жители не участваха тази година. Сред починалите е и 65-годишният Исталиян Янев, който всяка година играеше "свекъра" в традиционния ритуал "Сватба". Тази година да покажат обичая се преобразиха 90 човека от 130-членната сурвакарска група. Освен с възрастната група село Габров дол е известна и с детската група, която от три години се води от деветгодишния Марио Милчев.
Тази година сме направили 18 нови лика, каза Тома Рангелов. Те ще бъдат показани на фестивал в Ница, Франция, който ще се проведе през следващия месец. Новото в ликовете е, че има промяна в самата конструкция и в образа им, допълни Рангелов. В центъра на селото е вече издигнат и параклиса. Той е направен със средства на сурвакарския колектив и на местни жители и сега предстои да бъде измазан и изографисан. Според местните хора това ще стане до края на годината. Групата от Габров дол се гордее с много спечелени награди заради невероятните красиви ликове. Изкуството в пресътворяването на древните български традиции тя представи преди няколко години в Тайван. Ликовете се правят от пера на кокошки, пуйки, гъски, патици и токачки. Най-високия лик е четири метра. Той е собственост на кмета на селото Михаил Михайлов. Най-малкият участник тази година в Сурва беше двегодишният Мирослав Каменов Василев. Миналата година той е бил и на Международния фестивал в Перник. С празнични илюминации и грохотът на звонци, чанове и хлопотари завърши празника вселото.
ЗА ПЪРВИ ПЪТ ОБИКАЛЯМ ПО СУРВА, СПОДЕЛИ НАРОДНИЯТ представител Татяна Калканова. Това което виждам е, че хората го правят с невероятен ентусиазъм. Изумена съм от многото малки деца, които участват в празника, което е гаранция, че традицията ще бъде жива. Подобно събитие не съм виждала. Надявам се следващата година и аз да се уредя да участвам със сурвакарите, защото цялото преживяване е невероятно, сподели още Калканова.
ВЪПРЕКИ ЧЕ, ГОДИНАТА НЕ Е ФЕСТИВАЛНА, ГРУПИТЕ ИГРАЯТ все така ентусиазирано, правят нови маски и включват нови хора, каза кметът на Перник Антоанета Георгиева. Това трябва да се види на живо и да го усетиш, защото всеки опит да разкажеш на човек, който не го е видял не можеш да го направиш. Всеки, който идва за първи път е с подозрение, но си тръгва ентусиазиран и се връща втори път, допълни Георгиева.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година