За да идентифицират костите, проверяват за беследно изчезнали през последните 15 години
Ужасяваща находка изплаши до смърт асансьорни техници в Радомир. Работниците почиствали шахтата на съоръжението в жилищен блок 27 в квартал "Гърляница", когато се натъкнали на човешки скелет.
Скелетът най-вероятно е отпреди поне 15 години, съобщиха от полицията. Все още не се знае нито чии са останките, нито пола на мъртвеца. Според дължината на костите се предполага, че най-вероятно трупът е бил на мъж. В близост до човешките останки са открити и остатъци от обувки. По наличните към момента данни се предполага, че тялото е попаднало в шахтата още по време на строителството на блока. Според криминалисти, на обекта тогава са работили виетнамци и принудително заселени лица. От прокуратурата в Перник съобщиха, че е образувано дознание, като се работи по версията за убийство. По спомени на местни жители, блоковете в Гърляница са строени около 1981 година за нуждите на бившия КТМ - Червена могила. Сега много от тях са необитаеми, разбитии и ограбени, някои от сградите са съвсем порутени. Въпроосният 27 блок обаче е в много добро състояние, потвърдиха и от общината. Обитателите решили да пуснат в експлоатация съоръжението, което години наред било повредено и така попаднали на човешките останки.
Директорът на ОДП в Перник комисар Димитър Шереметев заяви, че е разпоредил анализ на безследно изчезналите във времето преди петнадесетина години. Започнати са оперативно-издирвателни действия за установяване на самоличността на "погребания" в асансьорната шахта мъж. За идентифициране на скелета ще се направи ДНК-профил на близки на изчезналите в онзи период лица.
Още преди месеци окръжният прокурор на Перник Пламен Найденов лансира идеята да се събира в специална банка ДНК материал от роднините на изчезнали. Архивирането на данните може да бъде решено с подзаконова нормативна уредба. Близките ще бъдат тествани, само ако те изрично са дали съгласие за това, обясни тогава дъжавен обвинител № 1 в Перник. Събраният сравнителен материал ще помогне в голяма степен при намирането на човешки кости или други тленни останки. Поне още 5-6 подобни случая до момента има на територията на региона, но те не могат да бъдат идентифицирани поради липсата именно на материал за сравнение.
Над 30 перничани са изчезнали от 1991 година насам и няма никакви данни за тях. Родителите на много от тях са възрастни хора и след години идентифицирането ще бъде още по-трудно, тъй като за евентуална ексхумация процедурата е изключително сложна, поясни прокурор Найденов.