Петдесетина земеделци с оранжеви знамена и плакати тръгнаха от Съда, минаха през площада и връчиха петиция на заместник-областния управител Иван Иванов. Митингът бе организиран от Национално сдружение БЗНС и присъстваше цялото му ръководство - председателят Яне Янев и заместниците му Атанас Железчев и Минчо Минчев. Най-интересен бе г-н Минчев, който носеше каубойски ботуши с шапки с плакат “Един народ срещу една мафия”. На останалите плакати пишеше: “Жълтата гостенка ни почерни живота”, “Повервахме, че и ти си дошъл да крадеш”, “Спрете геноцида над българското население”, “Не даваме българското земеделие на турски чорбаджии” и др.
Митингът бе открит от Деница Иванова, председател на Областния свет на сдружението с думите, че това са смели хора, тръгнали срещу една мафия. Реч произнесе пред областната управа Яне Янев, който отново обвини правителството в национално предателство и геноцид над българския народ. Симеон като своя дядо вкара държавата в национална катастрофа. Според земеделския лидер положението в България е като “цирей, който бере” и рано или късно народът ще направи спешна операция без упойка. Партиите и парламента са се превърнали в акционерни дружества с цел забогатяване и всички са в коалиция за запазване на съществуващото статукво, а Министерският съвет действа като ликвидационен съвет.
Позицията на земеделците бе приета от зам.-областния управител Иван Иванов, тъй като областният управител е в болница. В нея пише, че 150 хиляди български граждани, които той управлява от името на държавата, са на границата на физическото оцеляване. Въпреки опитите си местната власт не е в състояние да оправи нищо и отговорността за отчайващото състояние на Перник носи правителството. В петицията се посочват искания за незабавна оставка на правителството, съставяне на служебно правителство и избори за Велико народно събрание. Земеделците връчиха и програмна декларация за управлението на България, в която се настоява за разработване на стратегия за устойчиво икономическо развитие, преразглеждане на външните заеми, райониране на страната, намаляване на данъците, съкращаване на държавния апарат, рязко увеличаване на правомощията на местната власт, отменяне на съществуващата система на здравно осигуряване, двойно увеличение на пенсиите и др.