„Електронно здравеопазване-възможности за финансиране на е-услуги в здравеопазването“. Това беше темата на проведения преди дни в столицата семинар в рамките на форума за иновации в медицината БУЛМЕДИКА/БУЛДЕНТАЛ. Организатор на събитието бе Фондация „Приложни изследвания и комуникации“-партньор в европейската мрежа ICT for Ageing Well, финансирана по линия на Програмата за конкурентоспособност и иновации на ЕС.
На семинара фирми и организации от България-Технически университет, гр.София и Национална пациентска организация, Испания, Португалия и Гърция, членове на ICT for Ageing Well представиха теми, свързани с развитието на електронното здравеопазване в Европа, публично-частното партньорство в тази сфера и възможностите за финансиране по линия на европейски програми.
Експерти от Районна здравноосигурителна каса-Перник взеха участие в семинара. Инж. Веселин Николов, старши експерт в сектор „Информационно обслужване” в РЗОК гр. Перник изнесе презентация на тема:“Предизвикателствата на електронното здравеопазване в системата на НЗОК/РЗОК“. В изложението си инж. Николов подчерта, че целта на електронното здравеопазване е да се създадат условия за улесняване обмена на данни между НЗОК, здравноосигурените лица, медицинските специалисти, доставчиците на здравно обслужване, както и институциите, с които работи НЗОК – НОИ, ГРАО, договорни партньори. В презентацията си инж. Николов очерта насоките на развитие на ИТ в системата на НЗОК/РЗОК: непрекъснатото увеличаване на предоставяните електронни услуги, повишаване на информираността, както на лекарите, така и на пациентите, превръщане на Националния здравен портал в среда за разпространение на «здравна информираност». Стремежът е към повишаване прозрачността в дейностите на изпълнителите на медицинска помощ чрез отчитане в реално време. За е-здревеопазването е необходим финансов ресурс, създаване на законодателна и регулаторна рамка, създаване на сигурна инфраструктура за изпълнението на мисията му и по-широка оперативна съвместимост при здравните услуги. Националната здравноосигурителна каса и нейните подразделения-Районните здравноосигурителни каси работят активно и последователно в тези направления.
Инж. Николов запозна участниците в семинара с услугите, които предоставя Здравната каса през Националния здравен портал /NHIF.BG/ и най-новата от тях-възможността за преглед на здравното досие от здравноосигурените лица чрез Персонализираната информационна система /ПИС/. Чрез Универсален код за достъп /УКД/, който се издава без заплащане в РЗОК, всеки ЗЗОЛ може да има достъп до своето здравно досие и да провери за избрания от него личен лекар, извършени дентални и медицински прегледи и хоспитализации. Инж. Веселин Николов представи и друга е-услуга, която отскоро се предоставя от НЗОК. Лекарите по дентална медицина имат възможност да проверят през официалният сайт на НЗОК с уникалният си електронен подпис извършените дентални дейности на пациента до момента, както и № на Здравноосигурителната книжка в Интегрираната информационна система на Здравната каса, която е активна за Задължителното здравноосигурено лице. Направени бяха демонстрации на двете е-услуги.