Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН се отбелязва всяка година в третата неделя на месец май. В световен мащаб на този ден стотици хиляди хора участват в различни инициативи, свързани с проблема ХИВ/СПИН. За първи път денят е отбелязан на 2 май 1983 г. в Сан Франциско и Ню Йорк, когато все още няма достатъчно информация за болестта, а официално регистрираните случаи на СПИН са били няколко хиляди.
Отбелязването на Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН е повод да се замислим за отношението, което имаме към хората, живеещи с този проблем. Важно е да си дадем равносметка към коя част от обществото принадлежим? Към тази, която ги игнорира и пренебрегва или към тази, която е съпричастна към проблемите им. Свързаните с ХИВ стигма, дискриминация и нарушаване на човешките права са сериозни бариери за напредъка в разбирането на ХИВ инфекцията, за осигуряване на грижи, подкрепа и лечение и за намаляване на обхвата на епидемията. Изолацията не помага, тя само задълбочава безизходицата на хората, живеещи с ХИВ или СПИН, демотивира ги да се изследват, обезкуражава ги да търсят помощ, поради това, че може да се разкрие техния статус. Хората, живеещи с ХИВ/СПИН имат нужда от нас, ние трябва да преодолеем страха и предразсъдъците и въпреки всичко и всички да им протегнем ръка. Неразбирането и отхвърлянето от страна на обществото е тежко дори и за най-силните. За да се отърсим от негативните си нагласи е важно да знаем как можем да се заразим с вируса на СПИН. Начините на неговото предаване са три: по полов път, по кръвен път и от заразена майка на нейното бебе. Случайните връзки, алкохола, употребата на дрога и свързаните с тях интимни преживявания, крият особено голям риск, както по отношение на нежелана бременност, така и от заразяване с болести предавани по полов път и СПИН.
Тук е мястото да се отбележи, че обичайните ежедневни контакти, като: престой в едно помещение, разговор, ръкостискане и прегръщане, ползване на фитнес оборудване, басейни, общи бани и тоалетни чинии и т.н., не водят до разпространение на вируса.
Запознаването със същността на проблема и по-добрата информираност ще ни помогне да изградим положително отношение към хората, жертви на СПИН, както и да не се страхуваме да общуваме с тях, защото стигмата и дискриминацията представляват сериозни бариери за ХИВ превенцията