Потребителите не познават нормативната уредба
Извънредно сложна и трудна ще стане процедурата генномодифициран продукт да се пусне на пазара или в околната среда.
Ще се прилага максимално принципа на предпазливостта, заяви заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева заради протеста на граждани против предвижданите изменения в Закона за генетично модифицирани организми /ГМО/. Тази седмица се предвижда промените да бъдат гласувани в пленарната зала от депутатите.
В законопроекта ще се запазят текстовете за пълна забрана на генномодифицирани организми в зоните от НАТУРА и в буферна зона около тях, каза Манева. Ще бъде забранено пускане в околната среда на ГМО в съседство на площи, на които се отглеждат селскостопански продукти по биологичен начин. Ако министрите на околната среда и водите и на земеделието и храните разрешат да се пуска на пазара и околната среда такъв организъм, това ще стане само с решение на парламента.
Манева посочи, че за да одобри министърът на околната среда и водите полеви опит на ГМО, са необходими три положителни становища - от 15-членна научна комисия, Европейската комисия и при обществено обсъждане. Това не е свързвано с пускане на пазара на даден продукт, а с експерименталното отглеждане на ГМО на дадена площ, уточни тя.
Тези текстове са били приети от неправителствени организации, с които са водени разговори по законопроекта, уточни Манева в отговор на критиките на протестиращите, че е нямало широко обществено обсъждане. Текстът е бил обсъден от три парламентарни комисии, допълни тя. Предмет на закона не са ползите и вредите от генномодифицираните организми, а да изключи рискове за околната среда и хората, посочи още заместник-министърът.
Импровизирана телефонна анкета на „Съперник” вчера показа, че обикновените потребители нямат представа какво представляват генномодифицираните храни, нито предлагат ли се те в търговската мрежа, къде и как. Купуваме каквото има по щандовете, поясняваха нашенци и повечето от тях признаваха, че дори не четат задължителните текстове по опаковките. Единици бяха пък бяха тези, които признаха, че проверяват само дали не е изтекъл срокът на годност на продукта. Перничани просто пълнят торбите, доверявайки се на търговците.