Затворническите костюми съществуват вече само във филмите

Раираните затворнически униформи са само спомен от миналото и ги има единствено в киното, съобщи зам.-правосъдният министър Димитър Бонгалов при посещението си в Перник в края на миналата седмица .
Тази година Министерството на правосъдието ще обяви конкурс за обществена поръчка за ушиването на нови "костюми" за лишените от свобода. Стойността й вероятно ще бъде между един и два милиона лв, поясни зам.-правосъдният министър. В момента вече се изработва проект за затворническо облекло - то ще е лятно и зимно. Специална комисия към министерството ще утвърди дизайна на новите униформи, в които ще бъдат облечени 11 500 лишени от свобода. Засега общият размер на поръчката като финансово изражение не е окончателно уточнен, тъй като един милион лв. няма да стигне за дрехите и на 1000 от изтърпяващите лишаване от свобода.
В момента затворниците ходят облечени със свои лични дрехи, ползват се и безвъзмездни дарения от Министерство на отбраната. Част от пандизчиите са издокарани със стари войнишки униформи и обувки, което не е много редно, сподели Димитър Бонгалов.
Заради немотията в бюджетните средства за издръжката на местата за изтърпяване на лишаване от свобода, там се ползват всякакви дарения. Нужно ни е всичко - не само дрехи и обувки, а и храни, лекарства, дори памперси, тъй като в Сливенския женски затвор има и деца. Дори стари телевизори приемаме, не на шега заяви зам.-министър Бонгалов и разказа пред пернишки журналисти, че в сряда в правосъдното министерство е получено писмо от изтърпяващ присъдата си във Врачанския затвор, който настоявал да му се осигури работа, за да си купи телевизор за единичната килия.
Осигуряването на достатъчно работа за осъдените в България наистина е проблем, призна Бонгалов. От 11 500 изтърпяващи наказания в момента, само 4 000 упражняват някакъв труд, предимно в цеховете към затворите. Там се изработва всичко - като се почне от гъбички за миене на съдове, мине се през обущарството и се стигне до производството на мебели. Най-широко поле за изява за лишените от свобода обаче остава строителството. Цялото Черноморие е застроено с помощта на затворници от Варна и Бургас. В Смолянско дори се оплакват от недостиг на работна ръка, съобщи зам.министърът. Сред осъдените и влезли зад решетките проблемът с безработицата не е по-малък, отколкото вън, в свободния свят. Голяма част от тях са осмисляли дните си в стопанствата и цеховете към затворите, направени на базата на самозадоволяването. Влязат ли в сила изискванията на Евросъюза, тези работилници и малки ферми ще бъдат затворени напълно, тъй като системата не е направена да бъде стопански изгодна, а само за да ангажира лишените от свобода. Преди около 4 месеца Министерството на правосъдието е направило оферта пред бизнессредите за отдаване на затворнически труд. Засега обаче реален интерес към нея няма, въпреки че лишените от свобода искат да работят, призна зам.-министър Бонгалов.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година