Милена Дамянова даде старт на целодневното обучение
Заместник-министърът Милена Дамянова вчера откри официално обновения професионален корпус на Професионалната гимназия по техника и строителство „Арх. Йордан Миланов” в Перник. На Димитровден -26-ти октомври училището отбелязва своя патронен празник. Новият корпус има кабинет и работилници в нов архитектурен стил, със съвременно обзавеждане и оборудване, както и столова, предназначена за ученици в неравностойно положение. Освен откриването на новата училищна сграда, заместник-министърът даде старт и на целодневната форма на обучение
-Г-жо Дамянова, тези 7 млн. лева, които бяха отделени за целодневното обучение, дали стигнаха вече в училищата?
- Миналата седмица бяха предадени на общините и мисля, че вече са стигнали и до училищата. Всичко зависи от общината. Това, което зависеше от нас, като превеждане на средствата на първостепенните разпоредители вече е направено.
- Как върви въвеждането на целодневното обучение в училищата. Как се приема от учебните заведения, всичките ли го правят?
- Приема се добре. Всички знаете, че това беше една мярка, която беше дискутирана преди това и с училищата и с родителите. Това е една мярка, която е изключително важна и беше желана от родителите, защото всички живеем в едно изключително напрегнато ежедневие и не е важно само детето ни да бъде отглеждано вкъщи, то трябва да бъде и подготвено. Ако има някакви силни страни, които са видяни от учителите те трябва да бъдат развити или пък, ако има някакви дефицити в подготовката те трябва да бъдат преодоляни. И наистина целодневната организаци е една добра възможност за това децата ни да бъдат подготвени и ние като родители да сме спокойни за времето след задължителните часове. В отделните училища организацията е по различен начин. Тя се обсъжда съвместно с родителите. Различни са практиките в страната. На места получават и храна на обяд, стойността е различна.
- Колко общини приемат 5-годишни тази година?
- Към момента около 160 общини. Миналата седмица премина през Министерски съвет - Постановление № 104 за учебните помагала. Така, че сега тепърва ще мине корекцията през Министерството на финансите и ще бъдат разпределени средствата.
- Тоест все още не са стигнали средствата до детските заведения?
- Точно така.
- Колко милиона са отделени за това?
- Имаме 7 млн. и 500 хил. лв. за 5-годишните плюс допълнително 1 млн.лева за транспорт за месеците до края на календарната година. Средствата, които са отделени за транспорт е нещо, което е изключително важно. Те са предназначени за 5 и 6 годишни деца. Тук е важно да подчертая, че задължителната предучилищна подготовка за децата на 6 години е въведена преди 7 години, като мярка, но едва от тази година са подсигурени средства за транспорт. Законът за образованието ще премине през Народното събрание в края на ноември и тогава ще коментираме за средсвата.Това, което ще се запази е единния стандарт за ученик. Тази година нямаме намаляване на средства. Така, че в условията на делегиран бюджет, училищата са спокойни и има средства за всичко.