Повечето признават, че са зависими от никотина
Всяка пета жена е пушила по време на цялата бременност, както и че всяко четвърто дете до 2 г. е изложено на тютюнев дим по време на кърмене. На пасивно пушене в дома си е изложено всяко пето дете, а всяко десето дете до 2 г. посещава често затворени обществени помещения, в които се пуши. Това са изводи на специалисти от специално проведено проучване на РИОКОЗ-Перник. През ноември миналата година Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве е провела социологическо проучване на степента на разпространение на тютюнопшенето сред жените в Перник по време на бременността и кърменето, както и нивото на знания относно вредите от тютюнопушенето през този период. Анкетирани са 73 бременни и 50 майки на деца до 2 г.
Установено е, че повече от половината анкетирани жени пушат или са пушили и само 41.46% никога не са пушили. Данните от проучването сочат, че 22.76% от жените са пушили по време на цялата бременност, както и че 17.65% от майките на деца до 2 г., които кърмят /или са кърмили/ своето бебе пушат /или са пушили/ по време на кърменето.
Жените, които са пушили по време на бременността и постепенно са ги отказали са 17.07%, а 18.7% са ги отказали преди бременността.
Анкетираните жени, които са пушили по време на цялата бременност смятат, че рязкото спиране на цигарите е вредно - 46.43%, а 35.71% смятат, че са зависими и не могат да откажат цигарите. Има и 10.71% от анкетираните жени, които смятат, че пушенето не крие риск за майката и бебето, а 7.14% са дали отговор други причини, но не са посочили какви са.
От жените, които са ги отказали постепенно по-време на бременността 42.86% смятат, че рязкото спиране е вредно, а 23.81% са пушили по време на бременността, защото са разбрали по-късно, че са бременни. По време на бременността 19.05% са пушили понеже са били зависими и не са могли да се откажат от цигарите веднага, а 14.29% от бременните са пушили по други причини, но не са ги посочили.
От жените, които са пушили по време на цялата бременност, най-много са тези, които пушат повече от 5 години - 32,14%, а 21.43% са пушили повече от 10 години. 32,14% пушат повече от 2 г., а 14,29% от тях са пушачки от няколко месеца.
От всички жени, които са пушили по време на бременността 94.44% са ги намалили. Повече от половината пушачки - 64.29% са пушили преди бременността по една кутия на ден, а по време на бременността една трета от тях са ги намалили в рамките на 5 до 10 цигари дневно и една трета са ги намалили до над 10 цигари.
Почти всички анкетирани бременни жени /97.3%/ смятат, че тютюнопушенето носи риск за бременността. Според бременните, които смятат, че тютюнопушенето носи риск 62.0% посочват, че тютюнопушенето може да предизвика спонтанен аборт, а според 45.1%, че има риск от преждевременно раждане. Всички бременни смятат, че тютюнопушенето по време на бременност носи риск и за детето. Най - голям процент от жените - 52.1% смятат, че тютюнопушенето води до дихателни усложнения с тежки последици за детето. Бременните, които смятат, че може да доведе до синдром на вн
езапна детска смърт са 28.8%. Според 21.9% се намалява кръвния поток към ембриона, а 12.3% от бременните смятат, че детето ще се роди с по-ниско тегло. На бременните се даде възможност да дават повече от 1 отговор.
Независимо от факта, че почти всички бременни са на мнение, че тютюнопушенето носи риск за бременността и здравето на детето, се оказва, че в домовете на 37.0% от бременните се пуши. Също така, 43.8% от тях посещават често затворени обществени помещения, в които се пуши. Почти същия процент бременни - 42.5% се опитват да ги избягват, като ги посещават много рядко. Само 13.7% от бременните изобщо не посещават затворени обществени помещения, в които се пуши.
От анкетираните майки на деца до 2 г., 68% кърмят или са кърмили своето бебе. Както посочихме по-горе 17.65% от тях пушат или са пушили по време на кърменето. Тези майки са пушили и по време на бременността и само половината от тях са намалили количеството изпушени цигари за деня. По 1-2 цигари на ден са пушили 50% от пушачките по време на бременността и кърменето, а останалите са пушили над 5 цигари дневно до 1 кутия на ден.
Според майките най-големия риск от тютюнопушенето за здравето на детето е, че то може да доведе до дихателни усложнения с тежки последици. Този отговор са посочили 54.2% от майките, които го смятат за основен риск по време на бременността и 70.8% от майките, които смятат, че тютюнопушенето по време на кърмене води до такива усложнения. Намаляване на кръвния поток, е другия риск за детето при тютюнопушенето по време на бременност, който са посочили 33.3% от анкетираните майки. Рискът от раждане на деца с по-ниско тегло са посочили 27.1%, 33.3% от майкит?
? смятат, че тютюнопушенето по време на кърмене води до бавно наддаване на тегло, а 22.9% смятат, че води до по-голяма раздразнителност и колики. Анкетираните са посочвали повече от 1 отговор.
Макар че голяма част от анкетираните майки на деца до 2 г. също смятат, че тютюнопушенето носи риск за здравето на детето им /96.0%/ продължават да пушат и/или позволяват то да бъде пасивен пушач. При 22.0% от анкетираните майки на деца до 2 г. се пуши в дома и след раждането на детето, а 8% посочват, че пушат в присъствието на детето и посещават често затворени обществени помещения, в които се пуши. Майките, които изобщо не посещават такива затворени обществени помещения са 50.0%, а останалите 42.0% се опитват да ги избягват.