Твърдението е на експерт от фондация „Право и интернет”
Всеки трети потребител у нас е бил обект на опит за финансова измама в интернет. 1/5 от хората пък изобщо не подозират за съществуването на подобен род престъпления,. Стресиращото твърдение направи пред национална медия експертът от фондация "Право и интернет" (NetLaw.bg) Георги Димитров.
Разкриването на самоличността на измамника обаче често се оказва мисия невъзможна, твърди той. Едва ли има човек в България, който да не е получавал на електронната си поща писма с податели от Западна Африка или от държави в Източна Европа. В тях принцеса от Изтока, чиито родители са загинали, или богата наследница на руски милиардер предлага да се ожените за нея и така да наследите няколко милиона долара.
За да се ожените по сметка в интернет обаче се изисква да изпратите всичките си данни, включително и тези от кредитните и дебитните ви карти, на определен адрес, регистриран на сървър в Нигерия или Русия например.
Обещанието е, че срещу това ще получите обратно писмо с резервация за самолетен билет и електронен чек за няколко хиляди долара.
Вместо да получите пари, някой за броени минути източва парите от картите и ви оставя без стотинка. В другия вариант някой пазарува в скъпи магазини в Лондон или Париж и ви оставя около 1/10 от сумата.
Хиляди са подобните случаи по света, а през последните години те стават все по-често явление и у нас. Според полицаи и банкови експерти това се дължи на факта, че
в България масово се издават кредитни карти. За престъпниците било най-лесно да източват суми от по 200-500 евро от карти със среден лимит. В много случаи източването на парите остава незабелязано и хората се досещат какво се е случило едва след месец-два.
В същото време български престъпни организации мамят с десетки хиляди долари и евро граждани на ЕС и САЩ. Това става чрез фалшиви сайтове, в които се продават луксозни автомобили или скъпи антики. Желаещите да с сдобият с тях изпращат парите си на сметки, създадени на името на несъществуващи хора. След това, естествено, се оказва, че срещу тях няма да получат така желаните колекционерски вещи.
Ако полицията тръгне по следите на измамниците, обикновено стига до хора, които преди време са загубили документите си за самоличност. Това прави престъпленията почти неразкриваеми. Полицаи разказват, че е много трудно да се установи зад кои онлайн аукциони стоят честни продавачи и зад кои измамници. В Мрежата има стотици сайтове, които предлагат скъпи ретро коли или яхти. На всички обаче, за да се регистрираш и да получиш достъп, трябва да оставиш номерата на кредитната си карта, припомня експертът от фондация „Право и интернет”. Георги Димитров казва още, че най-новият начин за измами в Мрежата са т.нар. "фалшиви новини", с които се оказва влияние върху цените на акциите и се създава паника на борсовия пазар.
Друг често срещан опит за интернет обир са т.нар. нигерийски измами. При тях клиентът получава на електронната си поща писмо от банката, с която работи, с молба да смени паролата и номера на сметката си.
Така годишно се източват огромни суми от сметките на наивни хора, твърдят експерти.
Димитров казва, че няма универсално хапче как гражданите да се предпазят от измама в интернет. Той съветва да бъдат предпазливи, когато им се иска номера на карта, банкова сметка, парола. В почти 99% от тези случаи става въпрос за измама, отбелязва експертът.
"Няма случай, при който уважаваща себе си банка или финансова институция да изпрати имейл на потребителя по една незащитена сесия и да изисква номера на карти, сметки, лични данни. Не трябва лековерно да се хващат на предложения за плащане на различни суми, които идват от непознати", обяснява Георги Димитров.