Депутатът от Коалиция за България Ангел Найденов, който е водач на листата на червените в Периншкия избирателен район, беше лектор на провелата се вчера дискусия на тема “Политиката на БСП в областта на отбраната и въоръжените сили”. Тя беше огранизирана от областните съвети на социалистическата партия и на съюза на офицерите и сержантите от запаса. В разговора взеха участие членовете на актива на БСП, бивши военни, общински съветници и кметове на населени места, избрани с червената бюлетина.
Ключовите думи, които използваме в проекта на БСП за политика в областта на отбраната и въоръжените сили са изграждане на способности в съответствие с националните приоритети и интереси и според изискванията за колективна сигурност и отбрана, каза Ангел Найденов. По отношение на армията и въоръжените сили ключовите думи са професионализъм, модернизация, ефективно разпределение и използване на наличните национални ресурси, в това число и финансови, и възстановяване на достойнството на военната служба.
Изводът за всичко, случило се в областта на отбраната и въоръжените сили през последните 15 години, който БСП прави, е че отсъства максимално съгласие между политическите сили за всички действия и реформи, които са осъществени в тези области. Това се отрази негативно върху отбранителната система и върху въоръжените сили, т.е. отбранителната система е в лошо състояние, а въоръжените сили и българската армия не са в състояние да изпълнят в пълен обем всички задачи и ангажименти, които предизвикателствата на времето поставят пред тях. Отбраната на страната за нас се осъществява в рамките на колективна система за отбрана и сигурност и това всъщност е оптималния начин за гарантиране на сигурността, уточни г-н Найденов.
Той обясни, че предложението на иракското правителство за удължаване на срока, в който българският контингент да остане в тази държава, е неприемливо за БСП. Парламентарната група на Коалиция за България и БСП поставиха още през месец май м. г. въпроса за необходимостта от дискусия в българския Парламент в рамките, на която да бъдат представени от правителството цялостен анализ и оценка на развитието на политическите процеси за следвоенно възстановяване и развитие на Ирак. Необходимо е да бъде представена стратегия относно българското участие там, която да включва не само сроковете на оставене на контингента ни, но и вида, в който той сега се реализира. Нашата позиция по отношение на военното участие, е че трябва да приключи сега, най-късно с изтичане на участието на петия български батальон до месец юли т.г. Това не озчава, че България ще бъде дезангажирана от процесите на стабилизиране и възстановяване на Ирак. Ние можем да участваме в изграждането на структурите на новата иракска държава, участие в подпомагане възстановяването на сектори в иракската икономика и в обучението на техните сили за сигурност, обясни Ангел Найденов.