Нравствените качества на съдии, прокурори и следователи ще бъдат проверявани при всеки конкурс, в който те участват. Това е записано в проекта за промени в Закона за съдебната власт, който бе одобрен от правителството на първото заседание след лятната му ваканция вчера..
С новите текстове в закона се въвеждат нови правила при атестирането и конкурсите за съдии, прокурори и следователи. Целта на кабинета е с промените в Закона за съдебната власт да се въведе ефективна регулация на атестирането на магистратите. То ще се провежда в два случая: при придобиване на несменяемост и периодично - на всеки три години.
Този подход ще гарантира по-обективно, пълно и точно оценяване на професионалното развитие на магистрата за определен период от време, смятат от кабинета. Законопроектът предвижда създаването атестационни комисии, като атестирането на магистрата ще се извършва от комисията в горестоящия орган на съдебната власт.
При провеждането на атестирането за придобиване статут на несменяемост ще се взема предвид както оценката от периодичното атестиране на магистрата, така и преценката за притежаваните от него нравствени качества, извършена по предвидения в закона ред от постоянната комисия „Професионална етика и превенция на корупцията” на Висшия съдебен съвет.
Процедурата за проверка на нравствените качества на кандидата ще се прилага при провеждането на всички конкурси по този закон за младши съдии и младши прокурори, за първоначално назначаване, за кариерно израстване и за назначаване на административни ръководители в органите на съдебната власт.
Други изменения в закона са свързани с правомощията на ВСС. Предвижда се съветът ежегодно да анализира и отчита степента на натовареност на органите на съдебната власт. Въз основа на това той ще определя броя на съдиите, прокурорите и следователите по съдилища, прокуратури и следствени органи, както и на съдебните служители, като може да съкращава незаети и да разкрива нови длъжности.
Ако член на Висшия съдебен съвет е пряко или косвено заинтересован от някое решение, той няма право да участва в гласуването.
С цел утвърждаване на максимална прозрачност в работата на ВСС, решенията, заедно с мотивите, ще се обявяват на сайта на съвета в тридневен срок от приемането им.
Съдия, прокурор или следовател, навършил 65-годишна възраст, да няма право да заема длъжност в органите на съдебната власт. Със законопроекта се предлага всеки магистрат, както и всеки член на ВСС ежегодно до 31 март на следващата година да подава декларация за всички свои дейности и членства в организации, сдружения или други граждански проекти.