Общинският съвет в Радомир загуби битката за такса смет
Продължилата близо година и половина съдебна битка за размера на такса „битови отпадъци” за миналата 2009-та година, който трябваше да плащат жителите на община Радомир най-сетне приключи, след като петчленният състав на Върховния административен съд отхвърли искането на местния минипарламент за отмяна на влязло в сила решение, постановено от тричленен състав на ВАС и го потвърди.
През януари 2009 г. радомирските съветници гласуваха населението да плаща 4 промила налог за боклука при 1,2 промила за 2008 г. Още по-голямо бе натоварването на фирмите, за които таксата скочи от промила през 2008 година на цели десет за 2009-та.
Скандалното решение бе обжалвано от областния управител на Перник, към когото се присъединиха фирми и частни лица. На първа инстанция в Пернишкия административен съд жалбата на протестиращите бе отхвърлена и бе потвърдено решението на Общинския съвет. Последва обжалване пред Върховния административен съд и тричленният състав уважи жалбата на областния управител, фирмите и частните лица, а само преди дни това решение бе потвърдено и от петчленния състав на ВАС.
Така гражданите и фирмите ще платят такса смет за 2009 г. по абсолютната стойност на платените суми за 2008 г. През 2009 г. бе повишена данъчната основа, по която се начислява промила. След като съдът отхвърли решението на Общинския съвет за таксата за 2009 година, остава в сила решението от 2008 г., коментираха казуса юристи.
След окончателното съдебно решение кметът на Радомир Красимир Борисов трябва да разпореди на служба „Местни данъци и такси” нова програма, по която да се събират таксите. Не е ясно обаче какво ще се случи със сумите, получени от платили по високия промил граждани и фирми.
Тази година Общинският съвет отново гласува високите промили за такса „битови отпадъци”, но отново решението бе атакувано в съда от фирми и инициативен комитет от граждани. Делото бе спряно заради продължаващата съдебна процедура за 2009 г. То продължава този месец в Пернишкия административен съд.
Междувременно болшинството собственици на имоти са си платили данък сгради, но не са внесли такса „битови отпадъци”. Това поставя в трудна ситуация общината. Според радомирци ако местният законодателен орган приеме разумен размер на налога за боклука, събираемостта ще бъде значително по-висока от събраните суми сега.