Всички учебни заведения са ремонтитрани
Ден преди началото на новата учебна 2009/2010 година екипът ни потърси началника на Регионалния инспекторат на образованието в Перник Ваня Коконова, за да разберем как ще стартират училищата в областта.
- Готови ли сте за първия учебен ден?
- Да, всички звена на народната просвета са готови за официалното откриване на новата учебна година. В училищата са приключени ремонтните дейности. Единствено в СОУ в Земен предстои още довършване на смяната на дограмата, но е организирано всичко така, че откриването да се проведе в подходящи помещения.
- Учебниците?
- Доставката на учебници е на 100 процента. Те са доставени във всички училища. Учебната документация за началото на годината също е в училищата, така че по всички показатели нямаме причини да се притесняваме и учебната година ще стартира нормално.
- Четем, че училища в страната затварят, паралелки се свиват, учители биват съкращавани. Какво е положението в Пернишка област?
- В нашата област единственото учебно звено, което ще приключи функционирането си, е Междуучилищния център по политехническо обучение. След проверки, които ще направим от 16 септември и след като установим, че там няма ученици, ще стартира процедурата по закриването му. Училищата ще функционират в същия състав, в който са били и в миналата година, така че не очакваме училища да останат без ученици и без паралелки. Вероятно ще има някакво съкращаване на учители в някои училища. Така беше и през миналата година. Това не е нещо по-различно от обичайното и е свързано с тенденцията за намаляване броя на учениците. Това няма да се отрази много дестабилизиращо на нито едно училище. Към момента нямаме информация, че някъде ще има масово съкращаване на учители, с изключение на Междуучилищния център.
- Какво ще стане с базата на този център?
- Тези помещения, които са се ползвали за бит и техника, ще продължат да се използват по същия начин, само че ще бъдат предоставени за стопанисване на ОУ" Св. Ив. Рилски", където по график ще се обучават ученици от други училища - от Осмо и от СОУ "Д-р Петър Берон".
- Новата учебна година стартира с много нови неща, въпреки, че Закона за образованието не е окончателно приет. Кои промени според Вас са най-важните и кои според Вас ще проработят най-добре?
- Най-новите неща са свързани с последните промени на Правилника за приложение на Закона за народната просвета, където са предвидени мерки по отношение на подобряване на дисциплината, мерки, свързани с външния вид на учениците и на учителите. Очакваме тези мерки да допринесат за едни по-добри резултати, което и нашата основна цел.
- Регионалният инспекторат ще прави ли проверки за спазването на тези мерки?
- Естествено, проверките ще бъдат правени. В момента изготвяме плана за контролната дейност на Регионалния инспекторат. Сериозно правим проучване за планирането на квалификационната дейност, защото тя ще бъде засилена през тази учебна година. Разбира се, предвиждаме и работни семинари с директорите по повод прилагането на промените в Правилника за прилагане на Закона на народната просвета, така че те да могат да споделят добри практики и да почерпят интересни идеи за реализирането им. Това ще се прави, защото повечето неща ще бъдат регламентирани в Правилниците за дейността на училището.
- В новите промени е заложено децата да биват отстранявани от клас, и през това време да пребивават в специално помещение, където да има специален преподавател. Има ли готовност в училищата по отношение на помещенията и на персонала?
- В правилника са предвидени две нови мерки. Това са възпитателни дейности и намаляване на поведението. Това всъщност не са наказания. Наказанията са други - забележка, предупреждение за преместване в друго училище. Тези наказания си остават същите, както са били в предишните години. Това как ще се реши прилагането на мерките, предстои от компетенцията на всяко училище. Затова и ще се събираме, да обменяме практики - кой как решава този проблем.
- Коментарът Ви относно това, че вече не се повтаря до 4 клас?
- Мисля, че това е едно добро решение, тъй като учениците в началния етап имат възможности с допълнителни занимания да покрият общообразователния минимум за дадения клас и биха могли да преминат в следващия.
- Още една новост - забраната за вредни храни в училищните лавки. Министерство на образованието или Министерство на здравеопазването ще съблюдава спазването на тази мярка? Кога най-после ще има столове в пернишките училища и от чия компетенция зависи това?
- В момента предвиждаме среща с представителите на РИОКОЗ, където ще изясним тези отговорности и мисля, че след това ще имаме нужната информация.
- От вчера преведоха парите за диференцираното заплащане на учителите. Как става окачествяването на един учител?
- Диференцираното заплащане продължава. Както и досега, комисии, одобрени на заседания на педагогическите съвети, правят оценка на изпълнението на различните учители и оформят мястото им в диференцираното плащане по точкова система.
- Колко училища стартират в новата учебна година и с какъв брой ученици?
- Бройката училища на територията на Област Перник е 47. А броя на учениците ще стане ясен след преброяването на 15 септември.
- Пожеланията Ви към ученици и учители?
- Най-напред пожелавам на всички да са живи и здрави. С ентусиазъм да ходят на училище, да дадат най-доброто от себе си, така че да получим по-добри резултати на края на учебната година.