Валентин Петков: Български пощи се управлява зле

“Български пощи” се управлява зле и изходът не е в приватизацията. Това заяви на пресконфепенция бившият директор на пощенския клон в Перник и настоящ зам.председател на общинския съвет на БСП – Перник, Валентин Петков. Той изрази своето категорично несъгласие с готвената приватизация на “Български пощи”.
Според Петков в исторически план пощите винаги са изразявали обслужване на населението в най-добра степен. Те извършват универсална услуга, която представлява набор от пощенски услуги, определени от Държавата. Това са писмата, печатните произведения, малките пакети, секограмите с тегло да 2кг., както и пощенските колети до 20кг., които задължително трябва да се предлагат на цялата територия на страната при единни, достъпни и освободени от ДДС цени.
Петков заяви, че една от грешките на настоящото правителство е, че е раздало лиценз за универсална пощенска услуга на още пет оператора, освен “Български пощи”. Според пощенските експерти тази услуга би трябвало да бъде изпълнявана максимум само от още един оператор. Тези пет оператора, които имат лиценз обаче не развиват универсалната услуга, използват мрежите на “Български пощи”, имат договор за достъп, но на високи цени, което позволява източване на “Български пощи”.
Друга нередност е, че на лицензираните оператори на универсална услуга е позволено да не обслужват цялата територия на страната, а само обособени райони на определени цени. Сключват се договори за някои вериги магазини на цени, които са под себестойността на услугата и се получава така, че “Български пощи” субсидира частни вериги.
Друг аспект от проблема е, че има апетити към сградния фонд на пощите. Пощенски сгради има в центровете на всички градове и тези сгради обикновено са доста солидни, стойността им е стотици милиони, което предопределя и интереса към тях от частни лица.
Валентин Петков смята, че готвените реформи в “Български пощи”, които се изразяват в съкращаването на 27-те териториални поделения до 6 или 9 са крайно нежелателни. Готви се и закриване на 130-те районни пощенски станции, като пощенските услуги ще се концентрират в София, Плевен, Пловдив, Варна и Бургас.
“Вярно е, че с развитието на пощенските услуги и въобще на управлението, на мащабите се извършва от централизация към децентрализация, с информационните технологии се измества обратно централизиране на процеса, но нашето мнение, на експертите в пощата, е че 27-те териториални поделения могат да си изпалняват услугата”, каза Петков.
Той даде за пример Холандия, където не се извършва подобна централизация на пощенските услуги, от което те не страдат. Посочи за пример и САЩ, където съществуват много куриерски служби, но пощата е държавна собственост. Само четири страни са извършили частична приватизация на пощите си, отбеляза Петков.
Според него, ако “Български пощи” бяха управлявани добре, нямаше да има нищо лошо в конкуренцията. “Може да се търси стратегически инвеститор, може да се търси вариант за управление на търговското дружество, но в никакъв случай за приватизация”, заяви категорично Петков.
Председателят на БСП в Перник, Ненко Темелков допълни, че ако “Български пощи” бъде приватизирана, селата ще обезлюдеят още повече, тъй като хората там разчитат тъкмо на пощата, за да получат пенсиите си, социалните и детски надбавки, да си платят данъците и сметките и др. “Това не е въпрос на ляво – дясно, а на запазване на държавността. Ще дойде време след една – две години, да се питаме защо си приватизирахме пощите, както сега викаме защо си приватизирахме енерго-разпределителните дружества, БТК и т.н.”, каза още Темелков.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година