В сградата на старата трънска гимназия вече тече усилен ремонт. Базата ще бъде използвана за дейността на бъдещия Център за социална подкрепа, който трябва да отвори врати съвсем скоро, заяви кметът Станислав Николов и уточни, че институцията сатава възможно на база поредния успешно защитен проект.
Чрез реализацията му ще можем да засилим социалната грижа в граничния район, ще отворим и 10 -13 нови работни места, не крие задоволството си градоначалникът. Трънчани също са доволни, тъй като според тях има нужда от подобен център, който ще решава проблеми, често възникващи между родители и деца например. Само за учебната 2008-2009 г. 20 хлапета са били застрашени от отпадане от училище, основно заради възникнали проблеми вкъщи.
Спечелихме още два проекта, също със социална насоченост, поясни кметът Николов. Единият предвижда да бъдат назначени 35 социални асистента, които ще поемат грижата за възрастни бедни и болни хора по селата.Още пет до шест души ще бъдат назначени по втория, също предоставящ социални услуги проект.
Така поне малко ще намалим безработицата в региона и ще осигурим нормална грижа на бедните и болните хора, допълва кметът на граничната община.
Стойността на трите проекта е в размер на 600 хиляди лева.
В Трънско има 52 села. Голяма част от тях са отдалечени от града и са обезлюдени. Това са и причините хората, които живеят в тях трудно да получават социална и медицинска помощ. С реализирането на трите проекта управата на града се надява тези проблеми да бъдат решени.
Населението в Трънско е намаляло десетократно през последните 70 години. Ако тенденцията се запази, след 10 г. селата ще са напълно обезлюдени.
37 хиляди души са населявали Трънско през 1939 г., а сега официалният им брой е 4 400. За да спре процесът на обезлюдяване са необходими стимули за граничните райони, смята Николов. Според него трябва да се възстанови субсидирането на производството на мляко във високопланинските райони.