Магистратите отхвърлиха иска за кръвнина от 100 000 лева като необоснован
След три години Пернишкият Окръжен съд призна за виновни и най-сетне приключи делото срещу двамата радомирски медици – ексшефа на общинската болница д-р Цветан Георгиев и колегата му – д-р Стефан Илиев, които бяха изправени пред Темида заради смъртта на пациент през есента на 2006 година. По онова време д-р Георгиев е бил началник на хирургично отделение, а д-р Илиев – хирург в здравното заведение. Двамата бяха обвинени в причинена смърт по непредпазливост по чл. 123, ал. 1 от НК, предвиждащ до пет години лишаване от свобода.
На 17 октомври 2006 година Тодор Галев получил силни болки в корема. Колеги го закарали до Центъра за спешна медицинска помощ в града. По каналния ред бил приет в хирургично отделение от д-р Цветан Георгиев. Медикът поставил диагноза остър панкреатит и назначил лечение. От лекарствата болният се почувствал по-добре и лекарят решил, че няма нужда от операция. На следващата сутрин минал на визитация заедно с д-р Стефан Илиев.
Илиев не прегледал новопостъпилия болен, а само попитал дали той е здравно осигурен. След като се оказало, че има осем пропуснати вноски в осигуровките, д-р Илиев предложил да бъде изписан. На близките на пациента обяснили изписването с нередовните осигурителни вноски.
След няколко дни, прекарани вкъщи, радомирецът отново се почувствал зле, но не пожелал да се върне в болницата заради създадените проблеми. По същото време сестра му Галина уредила да го приемат в болница в Сандански и на 21 октомври с кола тръгнали за южния град. По пътя обаче мъжът починал. Аутопсията установила, че смъртта се дължи на остра сърдечносъдова и дихателна недостатъчност от тромбози, причинени от патологични промени в коремната кухина и перитонит.
В хода на разследването беше назначена комплексна съдебно-медицинска експертиза. Тя доказа, че двамата хирурзи са допуснали груб медицински пропуск, като са изписали преждевременно болния с невярна окончателна диагноза и неадекватно лечение, довели до смъртта му. Спешна операция би спасила живота на пациента, категорични са експертите. Според тях наличието на остър панкреатит е спешно коремно хирургично заболяване, което налага болнично лечение независимо от неплатените здравни осигуровки.
Управителят на здравното заведение през 2007 година д-р Асен Асенов в самото началото на процеса заяви, че твърдението, че болният е върнат заради нередовни осигуровки не отговаря на истината. Пациентът бил изписан заради стабилизираното му състояние, а при повторното му прилошаване след няколко дни не се е върнал в болницата.
Магистратите обаче се произнесоха - поради незнание - при наличие на оплаквания и достатъчно симптоми за поставяне или най-малко за подозиране на вярната диагноза /мезентериално съдов инцидент/ на болния не са проведени нужните изследвания /поставяне на назогастрична сонда и корекция на хипергликимията/, не е проявена задълбоченост в медицинската преценка за поставяне на вярната диагноза и адекватно лечение, с което е допуснат груб медицински пропуск. Проявено е и немарливо изпълнение на задълженията - не е осигурено динамично наблюдение на болния, като вместо това е изписан преждевременно от лечебното заведение с наличие на спешно коремно хирургично заболяване. Болният не е бил информиран за здравословното му състояние и необходимостта от лечение. Медиците не са потърсили помощ от друго лечебно заведение осигуряващо по-голям обем от диагностични и лечебни дейност. Така се е стигнало до смъртта на болния.
На това основание д-р Георгиев и д-р Илиев бяха осъдени на две години лишаване от свобода условно, с три годишен изпитателен срок.
По обвинението за това, че са нарушили чл.85 от Закона за здравето, поставяйки оценка на здравословното състояние на пациента, основавайки се на имущественото му състояние, двамата бяха признати за невиновни.
Предявеният от близките на починалия граждански иск за 100 000 лева обезщетение за претърпени неимуществени вреди от непозволено увреждане в резултат на деянието, бе признат за недействителен и отхвърлен.
Двамата медици ще трябва да заплатят съдебните разноски по делото и тези, направени в досъдебното производство в размер общо на 4 220 лева.
Присъдата подлежи на обжалване и протест пред Софийски апелативен съд в 15 дневен срок.