Към дрогата посягат хора от различни слоеве на обществото
Тревожен е фактът, че употребяващите наркотици не намаляват, а се подмладяват. Към наркотиците вече посягат хора от различни слоеве на обществото, алармираха от Регионалната инспекция за опазване и контроил и на общественото здраве в Перник. Употребяващите дрога до средата на 20 век може да се определи като "селска" - предимно там където съществува местно производство. В началото на 20 век употребата на коноп и опиумен мак е добре позната, но не надхвърля границите на епизиодичната медицинска употреба. През този период канабис е използва
н предимно като лекарство, въпреки това има и сведения за употребата му като средство за удоволствие. В средата на 20 век в Югозападна България опиумът се използва за успокояване на бебетата, но този обичай постепенно изчезва поради взетите политически мерки. Към 60-те години единствените зависими са пристрастените към медицинските опиати (опиум, давилови капки, морфин) поради твърде честата им употреба за облекчаване на хронични болки. Първите случай на не медицинска употреба на опиати сред младите хора са предимно канабис и се наблюдaват по време на Световния младежки фестивал в София през 1968г.
В началото на 70-те години се появява още един източник на зависими от дрога - децата на българските специалисти, връщащи се от работа в чужбина. Започва да се наблюдава бавно, но устойчиво нарастване на регистрираните зависими. По това време зависимите от психоактивни вещества биват принудително изпращани на лечение в психиатричните клиники. Много популярен става "чай" от макова слама. Тя може да се купи, като отпадъчен материал от Пиринския край, където макът се отглежда като медицинско и маслодайно растение.
Според данни на Министерство на здравеопазването лицата с диагноза" злоупотреба, зависимост"към средата на 80-те години са около 1400 души.
През есента на 1990 г. в България навлиза и хероина. Смята се, че най-рано появилият се източник на хероин е от група иранци, които тогава живеят в хотел в центъра на София.
Необходимо е да се отбележи, че до 1992 г. наркозависимите извън столицата са по-скоро изключение.
През периода 1997-2001 г. започва активно участие на български криминални групи в разпространението и транзита на хероин, в следствие на това потреблението на хероин бързо нараства, рязко се увеличава употребата на меки наркотици, поставя се началото на употребата на синтетични наркотици.
В първите години след началото на демократичните промени броят на употребяващите наркотици и на зависимите от тях е относително малък. В края на 90-те години на 20 век вътрешния пазар на дрога достига размер, който криминалните структури в страната не могат да пренебрегнат.
В края на 90-те години употребата на синтетични наркотици - предимно на амфетамини започва да се превръща в масово явление - в дискотеки, барове, клубове и други публични места, посещавани от млади хора.
ай-общо може да се каже, че ако някога наркотиците са използвани като средство за премахване на болката, за лечение на различни психични и телесни заболявания, то сега се приемат за удоволствие, като средство за преодоляване на психически дискомфорт. Важно е да знаем, че с тези темпове на разпространение през последните години никой не е застрахован. Психоактивните вещества не са безвредни за здравето на употребяващия, както и на неговите близки. Този порок отнема най-ценното - доброто физическо здраве и желанието за живот.