Ако откъснете кокиче или еделвайс, ще трябва да се бръкнете за глоба от 10 и 25 левчета. Убийството на смок ще ви струва 100 лева. Ако пък нараните таралеж - санкцията е 50 левчета. Освен глоби за унищожаване на защитени растения или животни, може да попаднате и в затвора съгласно Наказателния кодекс.
Това гласи новоприетият Закон за животинските и растителните видове, който влезе в сила от началото на този месец. Съгласно неговите клаузи наказуемо е не само унищожаването, но и отнемането от природата. Своеобразният екологичен наказателен кодекс включва глоби и наказания за нараняване, оксакатяване, убиване или унищожаване на защитени екземпляри на цялата територия на страната ни. Не се допуска и повреждането на гнезда или взимането на яйца от тях. При растенията за щета се приема брането, отрязването или изкореняването на екземпляри от техните естествени области на разпространение. За всички нарушения виновникът дължи обещетение по одобрена от МОСВ тарифа. Средствата от платени глоби ще се използват за дейности по опазване на околната среда. Най-голяма е санкциятаза унищожаване на тракийски дъб и убийството на мечка. Ако сторите това, ще трябва да платите 10 000 лева.
Пернишките природазащитници приеха със задоволство новия закон. Крайно време беше държавата да предприеме по-драстични мерки за опазване на защитените видове, каза Вергиния Таскова. Тя припомни, че само навременните мерки, които пернишките любители на природата са предотвратили изчезването на "урумовото лале" от територията на резерват "Острица". Неговата територия е 134,6 хектара и обхаваща територия, намираща се в планината Голо бърдо в близост до хижа "Славей". Резерватът е получил статут на защитена територия през 1972 година. Над 300 са защитените растителни видове, преобладаващите от които са тревистите растения. В тази бройка са включени и 40 вида храсти и дървета. Наличието на редки и ендемични видове ги прави масивите изключително ценни. Резерват "Острица" е единственото място, където може да се види урумовото лале. Там растат и други защитени видове - поликоферов лопен, българско карамфилче,