В празничният Ден на града, деня на Свети Иван Рилски, Перник се сдоби с паметник на своя светец. Мажоретно шествие предводи президента на Република България Георги Първанов, кмета на Перник Росица Янакиева, народни представители, пернишки управляващи. Пред паметника се събраха още директори на културни институции, граждани, гости на Перник. На откриването директорът на Регионален исторчески музей Симеон Мильов разказа част от славното минало на нашия град. През 1841 г. перничани построили църквата Св.Георги, а през 1857 г са изографисали стените й.
На една от тях още тогава бил изписан образа на Св. Иван Рилски, сякаш още тогава се е знаело, че той ще стане закрилник на нашия град.
Св.Иван Рилски е роден 876 в Кюстендилско, починал 946 г. След
напускането на родния си дом живял в една пещера, а после се преселил в Перик, т.е. Перник. За построяването на новата църква и за това как Свети Иван Рилски е станал покровител на нашия град, разказва една легенда: един перничанин сънувал сън, в който Свети Иван му казал къде да открие повече кюмюр. Така на това място били открити стари рудници. Веднъж станало струпване и вътре останали много работници.
Малко преди да се задушат, чули глас и видели сияние. А един глас ги
призовал да следват светлината и след това се открил пролаз.
Работниците долу видели белобрад старец, който носел кандило. Тогава работника, дето сънувал съня, казал - този старец, само е Свети Иван, той ми показа къде има кюмюр, а и днеска е Деня на Светията. В
следващите години миньорите не слизали да работят на този ден. А от 19 октомври 1903 година официално денят се празнува като Ден на Перник, в чест на Свети Иван Рилски, каза Симеон Мильов и продължи: а ето каква е легендата за мястото, на което е построен Храма "Св. Иван Рилски".
Една вечер миньор излизал от тъмния рудник, и проклиняйки професията, се спънал в камък, за който нямал спомен, че е там. Лежал безпомощен, докато не се появил човек с кандило, и с бяла брада до пояса. Казал му, че след два дни, жена от Ноевци, ще бъде в Перник, и ще го излекува. Сутринта работници от първа смяна го пренесли в дома му, дошла и му помогнали му жената, за която казал Свети Иван и той
оздравял след 40 дни. Така било решено на това място да бъде построена църквата "Свети Иван Рилски". Строежът й започнал през 1910, бил завършен през 1919, а осветена през 1920 година. Тя е умалено копие на храм-паметника "Александър Невски". Стенописите й са от 1938.
Симеон Мильов призова всички да оставят на паметника здравец, цветя и венци за здраве на перничани, за прослава на Свети Иван Рилски, и предостави на кмета на Перник Росица Янакиева да открие официално паметника. След ритуалното дърпане на белия воал, кметът се обърна към събралото се множество с думите: Идеята за един визуален образ на Светеца битува в Перник от няколко години. И съм доволна, че инициативата се разви. Дали точно тук е мястото на паметника, вероятно въпросът е дебатен. Но няма друго място, по-символично, от Двореца на културата. Искам да благодаря на автора - Минчо Тодоров, че не се спря пред никакви приказки, пред никакви прегради, и завърши скулптурата. Искам да благодаря и на спонсора - Антон Костадинов. А за нас, перничани, нека това място се превърне в центъра, на който ще поднасяме здравец и цветя на всеки хубав ден за Перник.Президентът Георги Първанов положи цветя пред новия паметник, а след него и много общинари и граждани.