Тържествен концерт за половин век преподавателска дейност на Ромашкина

Тържеството е утре в Двореца на културата
На 17 февруари 2010 г. от 18.00 ч. в галерия „Любен Гайдаров”, Общински комплекс Дворец на културата, ще се състои тържествен концерт, посветен на учителката по цигулка и виола в Обединена школа по изкуствата Лидия Ромашкина, която този месец изпълва петдесетата година от началото на преподавателската й дейност. През този дълъг период госпожа Ромашкина е обучила стотици цигулари и виолисти, много от които осъществяват своята професионална реализация на световния подиум. В концерта ще вземат участие бивши и настоящи нейни ученици, както и музикантите от Камерен оркестър „Орфей” с диригент Райчо Христов. Изявата се подготвя съвместно с Регионална библиотека „Светослав Минков”.
Лидия Емилиянова Ромашкина – Дацова е родена на 16 март 1938 г. Баща й е от Киев, човек с висок интелект, владеещ четири езика. Майка й е българка. Ромашкина завършва начално училище и гимназия с отличен успех. Още в първите й ученически години тя се изявява като много музикална и надарена с певчески данни. Голямата й любов към цигулката се заражда през тези години, но не в училище, а по време на гостуванията на семейството у сънародника на бащата – Митрофан Цапков, чийто син свири на цигулка. Лидия започва да мечтае да свири и тя и настоява пред своите родители да й купят инструмент. Наскоро, обаче, баща й умира. Майката няма финансова възможност да купи инструмента. След година тя се омъжва повторно и вторият баща на Лидия – Емилиян Ромашкин, също руснак, й донася цигулка. Радостта на детето е неописуема. Мечтата му е осъществена.
Лидия Ромашкина започва да свири сравнително късно – на 11 години. Нейният първи учител е Владо Стоименов, цигулар от Пернишкия симфоничен оркестър, човек тих, скромен, работлив, с много педагогически умения и много търпение. По-късно започва уроци при доцент Магнев – виолист в известния в страната и чужбина квартет „Аврамов”, а след това учи при проф. Стефан Сугарев и при Васил Иванов – виолист в Софийската филхармония. За кратко време и тя свири в симфоничен оркестър. На 15 януари1960 г. Лидия Ромашкина започва работа като преподавателка по цигулка и виола в музикалната школа при Двореца на културата в Перник. Започва работа с девет деца. Тяхната численост бързо се увеличава до трийсет и шест!
През своята дълга преподавателска дейност Лидия Ромашкина е обучила огромен брой деца. Статистика не е водила, но помни всички способни. Някои от тях обезателно трябва да споменем: Жанет Жеркова, Красимира Собкова, Даниела Спасова, Катя Спасова, Силвия Савчева, Русалина Арнаудова и др. – музиканти с успешна реализация в чужбина, както и Калина Христова, Юли Дамянов, Росен Казанджиев и много други талантливи музиканти, достигнали върхове в своята реализация у нас. Лидия Ромашкина е носителка на много награди и отличия за своята успешна дългогодишна преподавателска дейност. Някои от тях бихме могли да споменем: орден „Кирил и Методий” трета степен, медал „Пернишки окръг” за принос в социално-икономическото развитие на окръга, грамота от Общински комплекс Дворец на културата „50 години Общинска школа по изкуствата”.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година