При нужда ще се търси помощ от съседните области
До ден два трябва да са готови списъците с лекарите, които са съгласни да дават 12 часови дежурства съгласно новите изисквания на министерството на здравеопазването. Както вече е ясно, в общините на пернишка област, където болниците ще се закрият или преструктурират трябва да се осигурят спешни кабинети които да работят нон-стоп.
Дежурствата ще се дават във филиалите на спешните центрове , очаква се тези кабинети да започнат работа още от началото на следващия месец - поне според разпоредбите на здравното ведомство. Оттам дори ще стимулират повече медици да поискат да дават дежурства, като обещават между 80 и 100 лева за дежурство.
В пернишка област ситуацията е доста тревожна в община Трън например, където със сигурност болницата затваря врати. Там задължително трябва да има кабинет, който да осигурява непрекъснато здравно обслужване. Според медици обаче отдалечеността на района го прави доста неприемлив. Още повече че не е уредено все още за чия сметка ще са пътните например...
На срещата проведена в регионалния център по здравеопазване в края на миналата седмица този проблем беше дискутиран доста нашироко от всички присъстващи. Шефката на РЦЗ Перник д-р Антоанета Григорова поясни, че ако бройката не бъде попълнена от пернишки специалисти може да се търси помощ от съседни области. Което със сигурност не е най-удачния вариант. Джипитата също ще имат право да се възползват от възможността да доработват допълнително с тези дежурства.
Според шефката на ЦНСМП д-р Юлия Такова трябва час по скоро от министерството на здравеопазването да дадат по точни указания как да се изпълни тази разпоредба. Трябва ли да се създават нови кабинети, или ще се използват сега съществуващите? Завишените режийни разходи които ще се получат неминуемо за чия сметка ще са? И не на последно място осигуряването на още няколко линейки.
Пред колегите си директорът на МБАЛ "Рахила Ангелова" д-р Вяра Церовска пък беше категорична че въпросът не е толкова сложен колкото се наслагва в общественото мнение. Във всички общини има спешни кабинети, които просто трябва да се използват по 24 часа. Общините задължително трябва да включат в бюджетите си за тази година помощ за финансирането на тези кабинети, защото със сигурност здравето е приоритет в работата на общинските ръководства.