От България към Турция изтича фонд „Работна заплата”
Пернишкият Областен съвет за тристранно сътрудничество се заема с проблемите при турската фирма-изпълнител на АМ “Люлин” “Мапа Дженгиз”. Решението бе взето след като председателят на регионалния съвет на КНСБ Наташа Ангелова отново насочи вниманието на областния управител и на членовете на Съвета към изключително сериозните нередности, свързани със строителството на аутобана и нарушения на българското законодателство. Според синдикалистката от фирмата връщат и перничани, и работници от страната, които искат да започнат работа на магистралата, с думите, че или няма свободни места, или, че общежитията не разполагат със свободен капацитет. Ангелова тъврди че, това се прави само с една цел - “Мапа Дженгиз” да докаже, че няма желаещи българи да работят на АМ “Люлин” и да поиска разрешение да вкара отново турски граждани да работят на аутобана. КНСБ има информация, че през вечер пристигат по 5 -6 турски граждани, а освен това има и такива с изтекли и нередовни документи. Това е явен геноцид и дискриминация към българските граждани, категорична е Ангелова. Председателят на пернишкия синдикат “Подкрепа” Любомир Жотев също е на мнение, че големият проблем е изтичащият фонд работна заплата от България към Турция в условия на икономическа криза. В същото време българите стоят на трудовата борса и получават обезщетения за безработица, посочи той.
Наташа Ангелова припомни, че “Мапа” е част от турския консорциум “MNG”, който няма нищо общо със строителния бизнес. “Дженгиз” пък е част от “Дженгиз груп”, която не се занимава с пътно строителство. “Кой тогава строи нашата магистрала?”, попита синдикалистката.
Ангелова заяви, че турците се хранят три пъти през деня, българите - само на обяд. Готви се турска кухня, защото турските работници искали така. Отговорът, който тя е получила на въпроса защо турските работници получават заплати в пъти по-високи от българските, бил, че турците са оставили семействата си, и са дошли на гурбет в чужбина, а българите били мързеливи и работели 4 пъти по-малко.
Работници говорят, че има сигнали за технологични проблеми - на магистралата вече имало напукани колони, слагало се желязо с по-малка якост, алармира синдикалистката. Според КНСБ и „Подкрепа” с всички проблеми трябва да се заеме прокуратурата, защото на строежа се върши престъпление.
В начабото на идната седмица Областният съвет за тристранно сътрудничество ще изпрати писмо до МРРБ, след като членовете му съгласуват текста. Те настояват да им бъде представен договорът между “Мапа Дженгиз” и бившата НАПИ. Искат да се срещнат и с новия 6-членен екип в ръководството на турската фирма, който до момента бил невидим. За нередностите ще бъде сезирана и РДНСК. “Време е държавата да се събуди”, категорична е Наташа Ангелова.