Над сто били помощните операции по време на наводненията
Отчет за резултатите в работата си през 2010 година направиха служителите от структурните звена за “Пожарна безопасност и спасяване” в Перник. За изминалите 12 месеца екипите на областното звено и районите управления за ПБС са реагирали общо на 928 съобщения за произшествия срещу 890 бр. за 2009 година. От тях 191 са били за пожари с материални загуби, в 365 случая е ставало дума за треви в сухи треви и в боклуци, при които няма материални загуби, за аварийно-спасителна дейност се е касаело в 64 от общия брой съобщения за инциденти. 32 дежурства са дали екипите при критични ситуации. Оказаната техническа помощ е в 215 случая. Разбира се, и през 2010-та година не липсваха лъжливите повиквания. Регистрирани са 61 такива случая.
Над 60 % от сигналите са на територията на община Перник, където населението съставлява около 75 % от населението на областта, които са в пряка зависимост. Подобно е разпределението на пожарите, като се има в предвид, че 98 % възникват от човешка намеса и само 2 % са причинени от природни явления. Отново преобладаващи за областта и през изминалата 2010 г. се явяват пожарите в сухите треви и отпадъци, което е резултат от наличието на големи не обработваеми територии с тревна растителност, проява на небрежност от населението и все още неефективна намеса от страна на кметовете на населени места и кметски наместници. Високата цена за преодоляване на тези пожари са за сметка на всички нас – данъкоплатците и нанасят необратими щети на околната среда.
Значителното увеличение на помощните операции от 112 за 2009 година на 215 за 2010-та, се дължи преди всичко на оказаното съдействие на населението от звената на ПБС в областта по време на обявеното частично бедствено положение в община Перник през декември от проливния дъжд и повишеното ниво на река Струма. Само за четири дни - от 4-ти до 7-ми декември, структурните звена извършиха 105 помощни операции за отводняване на жилищни и обществени сгради.
Интензивността на повикванията за произшествия през 2010 година в Пернишка област беше 2,54 излизания на ден, което е под средното за страната 4 излизания, информира регионалният говорител на МВР в Перник Венцислав Алексов.
Всичко това изисква детайлно анализиране на обстановката през настоящата година и търсене съдействието на държавната и местна власт, средствата за масово информиране, различните институции, неправителствени организации и населението за проява на нетърпимост към нарушителите на правилата и нормите за пожарна безопасност, своевременно изясняване на причините и намаляване броя на произшествията.
И през 2010 година най-големи са щетите, нанесени в покривните конструкции на сградите – пламъците са унищожили общо 1478 квадратни метра. Огънят е възникнал предимно от необезопасени комини, небрежност при използване на открит огън, оставени без наблюдение нагревателни и отоплителни уреди.
Запазва се тенденцията за увеличение на броя на пожарите в отрасъл “Транспорт” – там става дума предимно за умишлени палежи.
При пожари миналата година в Перник трима са загиналите граждани, още трима други са с тежки обгаряния.
През изтеклата година за пожарообезопасяването на обектите и строежите на територията на областта служителите от направление “Държавен противопожарен контрол и превантивна дейност” са извършили 5 983 проверки, при които са връчени 665 броя разпоредителни документи и са съставени 54 акта за установяване на административни нарушения и са наложени 3 броя принудителни административни мерки по чл.268 от ЗМВР, сочи анализът на едногодишната дейност на службите.