Търговията с недвижими имоти в региона боксува

Сигналите, че икономиката на страната ни излиза от кризата все още не са повлияли положително върху търговията с недвижими имоти в региона. „За сега предлагането на имоти в областта има превес над търсенето. Хората хранят надежда, че цените на имотите ще паднат още и ще могат да се сдобият с евтино и хубаво жилище”, така обобщи ситуацията на пазара на имоти в региона Йордан Петров- председател на регионалното сдружение „Недвижими имоти”- Перник. Според него в момента може да се купи тристаен апартамент в Перник за 30 000 евро. Старото строителство се търгува по около 400 евро за квадратен метър. Новото строителство в центъра на Перник се предлага по 500-520 евро за кв.м без ДДС, но липсва търсене. Според Йордан Петров все още цената на предлаганите жилища в Перник е завишена в сравнение с други региони на страната, та дори и със столицата. Това блокира търговията на пазара. Сделки се сключват само за имоти с атрактивна цена. Наскоро апартамент от 65 кв. м е продаден за 40 000 лева. Спад в цените има и на земите в курортните села. В момента цените на парцелите там варират от 30 до 50 евро за кв.м, но сделки за повече от 40 евро за кв. м не са сключени. В тези райони може да се намери стара къща, която е за ремонт, на цена между 50 000-60 000 евро.
Строгите критерий на банките към кредитоизкателите и разминаването между банковата и пазарната оценка на имота лишава малкото купувачи на пазара от възможност за финансиране на сделката. Реално банките в момента кредитират между 50-70% и само в редки случаи до 80 на сто от стойността на имота. Въпреки непрекъснато рекламираните кредитни пакети, реално кредитирането е все още слабо.
Според председателя на регионалното сдружение „Недвижими имоти” в Перник сериозен проблем, който се отразява неблагоприятно върху търговията с недвижими имоти е обстоятелството, че в момента данъчните оценки са завишени спрямо пазарните. „ В повечето случаи реалната продажна цена на жилищата в идеалния център- както старо, така и ново строителство, се приближава до данъчната оценка”, поясни Йордан Петров. На въпроса- има ли изгледи пазарът на недвижими имоти в областта да се раздвижи скоро, Йордан Петров отговори: ”Честно казано не виждам сериозни аргументи това да стане в близките месеци. Ако банките преосмислят кредитната си политика и икономиката в региона се съживи, така че хората да не се притесняват за работното си място, това със сигурност ще се отрази благоприятно върху търговията с недвижими имоти”.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година