Българската делегации води кметът на Перник Росица Янакиева
„В резултат на икономическата криза и рецесията все повече домакинства в държавите от ЕС страдат от свръхзадлъжнялост. Това беше една от констатациите на заседанието на Съвета на Европа, което се провежда в Страсбург”, информира след края на пленарното заседание кметът на Перник Росица Янакиева, която е на чело на шестчленната българска делегация.
Влошеното финансово състояние и намалената покупателна способност на домакинствата изострят нуждата им от кредити. Но ниското качество на кредитирането и високите лихви на свой ред задълбочават проблема, коментира още Янакиева. „Ето защо днес приехме резолюция, в която Съветът на Европа призовава правителствата своевременно да приемат допълнителни национални разпоредби за регулиране на кредитните регламенти”, добави Янакиева.
Съветът на Европа прие още няколко резолюции.
Една от тях бе „Електронната демокрация – възможности и рискове за местните власти”. Съгласно тази резолюция гражданите подобряват участието си и ангажираността си по отношение на промяната в качеството на живот на местно ниво. „Информационните технологии дават възможности за по-широко обсъждане на местни проблеми, за справяне с бюрокрацията, за въвеждане на интернет-услугите”. Перник е първата община в България, която вече изпълнява такъв проект.
Друга резолюция бе свързана с подобряване качеството на въздуха в затворени помещения, представляващо ново предизвикателство за местните власти. Според данните на Съвета на Европа, европейците прекарват 90 на сто от времето си в затворени помещения. Ето защо, когато говорим за качество на живот, трябва да се вземат в предвид и условията за промяна на условията на работното място. В приетата резолюция Съветът на Европа настоява публичните органи на всички нива на управление да намерят своето място и да изпълнят отговорностите си, за да гарантират устойчива околна среда за всички граждани в Европейския съюз.
”Климатичните промени – иновативни инициативи за борба с изменението на климата и адаптирането на хората към тези условия. Преодоляване на последиците от климатичните промени” е друга важна резолюция, приета от СЕ. Местните и регионални власти играят ключова роля за гарантиране и контрол на процеса. В тази резолюция се отделя внимание на енергетиката, мобилността на транспорта, планирането на градовете и териториалното им развитие, енергетиката, жилищата.
Сред дискутираните теми са били още тези, свързани с трансграничното сътрудничество, което е от съществено значение за подобряване на добросъседските отношения и за стабилността в Европа, за запазване на демократичните ценности, върховенството на закона, зачитането на човешките права в т. ч. и правата на малцинствата. На белязани са и конкретни мерки за опазване на културното многообразие.
Не е отмината и превенцията на насилието срещу децата. Целта на приетата резолюция е националните политики да се насочат към ефективни интегрирани стратегии за защита на децата. Местните и национални власти да се включат по-активно в борбата чрез изграждане на мрежи и планиране на действието на постоянни механизми за въздействие. На административно ниво това представлява интеграция на различни политики, оценка на протичащите процеси и резултати. Резолюцията очертава и насоките за национална политика под надслов: „Да изградим Европа за и с децата!”
Българската делегация, водена от Росица Янакиева, се срещна с Андрей Техов - посланик, постоянен представител на Република България в Съвета на Европа в Страсбург.