В това се увери и кметът Росица Яакиева при обиколката си по Сурва
Сурвакарските групи в Община Перник имат пълна готовност за участие в 20-то юбилейно издание на Международния фестивал на маскарадните игри. В това се увери и кметът Росица Янакиева, която заедно с журналисти обиколи селата по Сурва в нощта срещу 14 януари, за да се потопи в магията на Сурва и да види как върви подготовката за фестивала.
На 13 вечерта празникът започна най-рано в село „Люлин” и кв. „Бела вода”.
Най-атрактивният участник в село Люлин бе маскираният Бойко на 2 години. Кръстен бил на дядо си и като него влиза при сурвакарите съвсем невръстен. Сурвакарската група от село Люлин е основана през 1927 г. Маските представляват големи ликове с пера от птици и кожи от домашни животни. Костюмите се правят от ленти в два - три цвята – обикновено - бяло, зелено, червено или пъстри. Неизменен и подчертан атрибут са звънците – различен по брой, големина, звучност тежина – достигащи до 40 кг
В кв. „Бела вода” също показаха ритуала и готовността си за предстоящия фестивал.
Много фоеверки и музика имаше на празника и в Батановци, където групата тази година отбелязва 40-годишен юбилей. По случай юбилея участниците бяха поздравени от кмета Росица Янакиева и кмета на Батановци Петър Пенев.
Поздрав отправиха и представителите на сурвакарските групи от съседните села.
Групата в Батановци представя ритуала „сурвакарска сватба“ - символ на прераждането и възпроизвеждането на рода. В сватбата важно участие взема „попът“. Сред персонажите имаше и хищни животни.
Официалната част завърши със заря, а след това всички се хванаха на традиционното сурвакарско хоро. Заради своята оригиналност групата е печелила много награди от местни и международни фестивали.
Десетки представители на български и чуждестранни медии се наслаждаваха на празника в Габров дол. Те бяха впечатлени от огромните по размер ликове и от тяхната оригиналност при изработването. Да се чуди човек как носят по 3 - 4 метра, че и повече на главите си млади и възрастни мъже, а барабар с това и играят под такт. Фотографи и оператори от България, Шотландия, Германия, Япония и други страни се надпреварваха да снимат уникалното представление.Начало на празника дадоха танцьорите от групата „Мастърс оф дъ денс“.
Сурвакарската група в селото съществува от незапомнени времена, носител е на всички престижни награди от провежданите в България фестивали, печели и много международни отличия.
Цял спектакъл представиха габровдолци. За кой ли път бе разигран обичаят „Сватба”. Сравнително млади свекър и свекърва чинно седяха на студа и чакаха сватбарите. Пред все още незапаления огън среща направиха групите на децата и възрастните на Габров дол.