Събитието е част от инициативата „Съхрани българското”
Снощи бе официалното откриване на Археологическа експедиция Кракра 2009. Събитието е част от инициативата на президента на Република България Георги Първанов "Съхрани българското".
Експедиция Кракра 2009 се провежда под патронажа на кмета на Община Перник Росица Янакиева. За мен е невероятна чест да дам старта на второто археологическо лято тук на крепостта Кракра - място, с което се гордеем. Перник има повече от 8 хиляди годишна история, но един своеобразен връх е името на Кракра и на тази твърдина. За първи път в европейските хроники в началото на 11 век е записано името на Перник - с героизма, с непобедимия дух на един войвода и на войниците, които защитават крепостта и не прекланят глава пред византийците и Василий Вт
ори Българоубиец. Историята е онзи извор, от който младите хора и децата на Перник ще се учат на родолюбие и патриотизъм. Наше задължение, на възрастните е, да създадем условия тази история да стане достояние за повече хора. Вече е готов един туристически продукт, който можем да предложим на гостите на Перник, а защо не и на самите перничани. Дано това е едно добро начало за бъдещия интерес към Перник, за бъдещия интерес към крепостта Кракра, добави Росица Янакиева.
Приветствие към участниците направи и новоизбрания депутат Ирена Соколова, която сподели, че е щастлива, заради това, което очаква младите последователи на Индиана Джоунс. На откриването присъстваха представители на Областната и Общинската администация, на Културно-информационния център, на Регионалния исторически музей, граждани.
В първа смяна на експедицията ще вземат участие 21 деца от 6 училища от Перник, информира Илиян Кутев, един от организаторите на Експедиция Кракра 2009. Има и перничанчета, които учат в софийски училища. Усещането не може да се опише с думи, предизвикателството е голямо. Младежите са силно мотивирани. Тази година, както и миналата, има невероятни млади хора, които искат да се запознаят с историята на града, да бъдат част от нея и да продължат започнатото от техните връстници миналата година. Тази година, още първия ден на базата в Рударци, участниците сами измислиха мото - "Историята от миналото съхранена днес", добави Кутев.
Интересът тази година е засилен. За това говорят многото желаещи ученици. Има даже и недоволни, че не са влезли в екипите от участници. Тях обаче Илиян Кутев успокои, че ще ангажират в участията на Клуб "Съхрани българското" из цялата страна. Така те няма да останат изолирани, а ще станат част от екипа. Тази година ще имаме три екипа, продължи Кутев. Единият ще работи на "Зарина нива", младежите от другия екип ще бъдат екскурзоводи на крепостта "Кракра". Момичетата и момчетата ще разказват на дошлите перничани исторически факти от миналото, а
редом с това ще анкетират гражданите за това, какви неща искат да има на крепостта. Третият екип пък ще почиства стълбището, което води до крепостта. Както и в миналогодишната експедиция, забавления няма да липсват. Редом с разкопките, участниците ще научат интересни факти от лекцията на етнографа от Регионалния исторически музей Цветана Манова. Ще има еднодневни семинари в района - църквата в Старо село, Земенския манастир. Ще се организира семинар-посещение в Националния исторически музей, пътувания до Шипка, Етера и Велико Търново.
Освен това младите археолози ще се забавляват с ходене на плаж и дискотеки.
Децата ще научат кои сме ние, Перник как е създаден, какво да направим, за да продължи да съществува града. Смятам, че това поколение, което минава през школата на "Съхрани българското", е едно достойно за уважение, заключи Илиян Кутев.
Факелно шествие, старобългарски одежди, фолкорна музика и концерт на Ансамбъл "Граово" направиха празника неповторим.