Това се случи на откриването на новата експедиция „Кракра 2011”
Младежи, облечени като средновековни войни, демонстрираха бойни умения на крепостта “Кракра”. Това се случи на откриването на четвъртото издание на експедиция “Кракра - 2011” във вторник вечерта. Младите войни бяха от група “Бага-тур”. Те пресъздадоха битки с характерни за прабългарите оръжия – мечове, щитове, тояги и камшик. Участниците демонстрираха и точност при стрелба с лък.
Събитието уважиха кметът на Перник – Росица Янакиева, зам.- кметът по сигурността на община Перник Иван Джегалски, общински съветници, ръководители на образователни и културни институции, граждани. На откриването на експедицията присъстваха професор Румяна Михнева, изпълнителен директор на Националното движение “Българско наследство” и доцент Людмила Стоянова от варненски свободен университет, представител на движението “Съхрани българското” – Варна.
Експедиция “Кракра” се провежда под патронажа на пернишкия кмет Росица Янакиева. Тя е част от инициативата на президента на Република България Георги Първанов „Съхрани българското“.
Кметът на града поздрави участниците в експедицията и им пожела успех. „С удоволствие виждам 30 млади перничани, на които се падна честта да участват в първата смяна на експедицията “Кракра - 2011”. Една част от вашите предшественици от предишните три експедиции толкова се запалиха по историята и археологията, че избраха за цял живот професията на археолога и историка и сега учат тези специалности в университета. Хубаво е, че с реализирането на тези инициативи популяризираме пернишката крепост, защото в исторически план това е една от най-важните твърдини на България. Хубаво е, че Общината спечели проект, с който ще успеем да социализираме пернишката крепост, да я визуализираме и да направим един продукт, който да предизвиква интереса и на Перник, и на гостите на Перник и на всички, които се интересуват от история и от минало”, каза Янакиева. Кметът даде старт на експедицията и връчи знамето на младите археолози със заръката да го пазят и да се гордеят с това, което ще научат и ще покажат на перничани.
Професор Михнева отбеляза, че Перник е успял да покаже на всички, че умее да цени това, което е важно, за да може “България на духа” да не бъде фраза без смисъл. “През 2005г. стартира идеята „Съхрани българското“. За тези 6 години млади хора работиха на много обекти из страната, а също и на тази крепост, която е символ на опазването на държавността на България. Смисълът на тази инициатива е в България да растат отговорни млади хора, които имат отношение към културата и природата и няма да подминат проблем, без да потърсят неговото решение”, допълни Михнева.
Перничани пък се възползваха от възможността да си направят снимка с костюмите и героите на формация “Бага-тур”, да се опитат да пострелят с лък и стрела.