Десетина дни вече в района на старите котловани на рудник "Иван Русев" край радомирското село Житуша работят сондите, които извършват най-важните хидрогеоложки проучвания. Едва когато станат ясни резултатите от тях и след като бъде изготвен доклада на специалистите, ще може твърдо да се каже подходящ ли е теренът за депониране на балите с битови отпадъци на столицата. Според общинския съветник - хидрогеологът инж.Олга Йорданова, която участва в създадената специална експертна комисия, работеща по решението на проблема, минимум след един месец ще може да се каже нещо категорично.
В понеделник тя е била сред участниците в пресконференцията, проведена в кабинета на бобовдолската кметица Йорданка Каленичкова. Освен общинската съветничка, интересите на жителите на радомирските села е отстоявал и председателят на Инициативния комитет в с. Жедна Рангел Бачев.
Пред градоначалничката на съседната кюстендилска община той е изразил становище, че докарването на боклуците в този район ще е равно на геноцид спрямо местните хора. Освен всички негативни последици за земята, водата и въздуха в Радомирско, транспортирането на боклуците в отсечката от гара Александър Димитров до евентуалното бъдещо депо ще става с автомобили по път, който е тесен и по него трудно се разминават дори леки коли, какво остава за тежкотоварни возила. Доколкото знам, по предварителна информация по трасето трябва да минават по около 30 камиона на денонощие, превозващи до 1000 т бали със смет. Това означава силни вибрации, от които ще пострадат болшинството къщи в района, които са на гредоред, е споделил Бачев на сбирката в Бобов дол.
Тамошните жители обещават да поставят постове на подстъпите към Бобов дол и Радомир, които ще следят за евентуално транспортиране на софийски боклук както по ж.п. линията, така и по автомобилните трасета. Тръгнат ли наистина камионите, ситуацията ще стане взривоопасна.