Историческият хълм ще става все по-привлекателен
Красивите светлини, къпещи вечер крепостта на храбрия болярин Кракра, радват перничани. Над Кървавото пък на 22 метра високия високия пилон се развява гордо българският трибагреник с размери 4 на 6 метра. В неделя след 40-годишно прекъсване крепостта събра стотици участници в първия национален граовски събор. В бъдеще той ще се провежда през година, съобщи кметът Росица Янакиева. Градоначалникът има идея да възложи на общинското предприятие Културно-информационен център да разработи цялостен проект за социализиране на атрактивния туристически и исторически обект.
Ефектното осветление на крепостта не само ще остане да радва перничани и техните гости, на хълма ще се поставят допълнителни алейни светлини, самата крепост също ще се освети допълнително. На хълма има и денонощна охрана, така че дори да решите в по-късен час да се порадвате на древната крепост, можете да го направите спокойно.
Общинската управа е доволна и от засилващия се интерес към обекта за евентуални бъдещи концертни и театрални изяви. Перничани помнят великолепната постановка на драмата „Кракра”, в чиято естествена сцена се беше превърнал историческия хълм.
Миналата вечер там перничани се забавляваха на първия джулай морнинг, има заявки и за други рок концерти. На 2 юли на крепостта ще се състои младежки рок фестивал. сподели пред журналисти кметът Росица Янакиева.
Хълма на Кракра Пернишки тепърва ще придобива все по-добра визия и това става възможно с отварянето на мярката „културно историческо наследство” по оперативна програма „Регионално развитие”, заяви градоначалникът на Перник Росица Янакиева.
Община Перник има готов проект на стойност 2 100 000 лв. за възстановяване на част от съоръженията на крепостта, който може да бъде допълнен и разширен. Предвижда се древната забележителност да получи нова визия и да бъде превърната в обект на културен туризъм. В близките месеци там ще бъде назначен и екскурзовод, обмисля се да бъде въведена и входна такса, допълни Янакиева. Пернишката крепост е създадена след 809 г., когато хан Крум присъединил към българските земи и териториите на днешна София и околностите. В края на Х и началото на ХI в. Перник е бил административен център на воеводата Кракра, който е сред последните предали владенията си във византийски ръце.