Щети от кражби на ток за над 7 млн. лева са причинили на ЧЕЗ през 2010 г. некоректни потребители на електроенергия. Това информираха от ръководството на компанията. От там поясниха, че през миналата година ЧЕЗ е дотаксувало електроенергия на стойност над 3,5 млн. лева, колкото е себестойността на повече от 21 млн. киловатчаса. Реално обаче щетите за електроразпределителното дружество ЧЕЗ са приблизително двойно по-големи. Разликата се получава, тъй като съгласно Общите условия на «ЧЕЗ Разпределение България» АД компанията има право да дотаксува електроенергия максимум 3 месеца назад от датата на установяване на нарушението, независимо, че периодът на нерегламентирана консумация почти винаги е много по-дълъг. Компанията изпитва сериозни затруднения и по отношение на събирането на дотаксуваните суми от абонатите. През 2010 г. ЧЕЗ е получила по-малко от 2,7 млн. лева въз основа на констативни протоколи от 2007, 2008, 2009 и 2010 г.
“Нерегламентираната консумация на електроенергия е престъпление не само спрямо компанията, но най-вече срещу коректните ни клиенти. Незаконното присъединяване и манипулирането на електромерите водят до нарушаване на експлоатационните характеристики на мрежата и намаляване на сигурността и качеството на захранването. От друга страна, загубите, които компанията регистрира намаляват възможностите за инвестиции в развитие и модернизация на мрежата, което допълнително ощетява обществото”, заяви Атанас Дандаров, член на Управителния съвет на "ЧЕЗ Разпределение България”.
В момента за подобни престъпления Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до три години и глоба до десет хиляди лева при първо нарушение и лишаване от свобода от една до осем години и глоба до петнадесет хиляди лева при повторно деяние. До присъди обаче се стига рядко, тъй като доказването на реалния извършител в съда е изключително трудно. ЧЕЗ настоява за по-строги и тежки наказания и законодателни промени, при които наказанието да засяга не само директният нарушител, но и всички, които се възползват от нерегламентираната консумация на електроенергия. Компанията призовава и за будно гражданско съзнание и нетърпимост към нарушителите.
По данни на ЧЕЗ през 2010 г. служителите на компанията са извършили над 52 000 проверки за неправомерно използване на електрическа енергия от мрежите на компанията като 2000 от проверките са по сигнали на граждани. Съставени са общо над 2500 констативни протокола за нарушителите.