Сектор Рибарство има възможност да стане много атрактивен

Джемил Кадиш- главен секретар на ИАРА пред в. „Съперник”
-Г-н Джемил, колко са средствата, които ще бъдат усвоени от България по Оперативна програма „Рибарство”, тъй като бяха споменати различни цифри в медиите?
-Цялата сума по тази програма, която е разпределена на пет оси, възлиза на около 107 млн. евро, от които 75% са субсидии от Европейската комисия, а останалите 25% са съфинансиране от републиканския бюджет на България. От общата сума предвидена по тази програма, 48 млн. евро са предвидени само за аквакултурите. Европейската политика в областта на рибарството е насочена към полагането на максимални усилия за възстановяването на рибните запаси във водоемите. Затова ОП”Рибарство” дава големи възможност за развиването на аквакултурите в тяхното многообразие. Искам да отбележа, че не е необходимо да се придържаме към развъждането на традиционните видове риба. Това не означава, че трябва да се откажем от традиционно развъжданите у нас риби: шаран и толстолоб, но не трябва да хвърляме усилията си единствено в производството само на два-три традиционни вида риба.
-Има ли изисквания към бенефициентите по тази програма.
-Веднага бързам да уточня, че водоеми, за които има сключен договор за аренда за 4 години, арендаторите им не могат да се възползват от финансиране по тази програма, тъй като инвестицията трябва да е дългосрочна. В пернишка област има такива арендатори, които имат договори за аренда на държавни водоеми и те на практика са ощетени. За решаването на този проблем министърът на земеделието Валери Цветанов е поставил въпроса пред ръководството на Сдружението на общините в България, за да може арендаторите, които имат инвестиционни намерения за усвояване на средства от европейските фондове, договорите им да бъдат удължени. За сега обаче няма реални действия в тази посока, което означава, че трябва да се внесе в Народното събрание предложение за изменение на нормативната уредба, която да позволява удължаването на срока на арендния договор на арендатори, които кандидатстват по тази програма. Хубавото е, че отдадените на концесия водоеми са за по-дълъг период, което позволява на концесионерите да кандидатстват за финансиране по тази програма. Искам още да информирам, че инвестициите по проектите трябва са се реализират в България.
-Ще стигнат ли 48 млн. евро за финансирането на най-добрите проекти
-Всички подадени проекти ще бъдат разгледани обстойно. Ако бъдат подадени много, по Наредба №35 има предвидена точкова система, с която се отсяват най-добрите. Целта е чрез тази система да се откроят най-стойностните проекти и те да получат финансиране. Няма опасност проект, който отговаря на всички изисквания да не получи финансиране.
-На какво трябва да се акцентира при разработването на проектите, за да бъдат утвърдени те?
-Първото, което бих посъветвал тези, които разработват проект по тази програма е да не инвестират предварително средства в закупуването на каквото и да било, преди да бъде одобрен проектът и се сключи договора за неговото изпълнение. Причината е, че фактурите, които ще бъдат представени трябва да имат дата след тази, на която е сключен договора. Приоритет при утвърждаване ще се дава на проекти за: изграждане или модернизиране на пълносистемни аквакултурни ферми или на такива за производство на зарибителен материал; за реконструкция и модернизация на съществуващи ферми;включващи изграждане на пункт за продажба в рамките на фермата. Най-много точки ще получат проектите, които предлагат създаването на микро и малко предприятие и тези, които предлагат производството на нови пазарно ориентирани видове.
-Има ли срокове има ли срокове за представянето на проектите и какви са те
-Няма, самата програма е до 2013 година, така че има време. Искам да подчертая, по тази програма имат право да участват и физически лица, стига обаче да са регистрирани като земеделски производители. Ако физическо или юридическо лице изпълни проекта си- например за 500 000 евро, по тази програма на него ще му бъдат възстановени 60%. Останалите 40% трябва да осигурят със собствени средства. Ако даден бенефициент изпълни 1 проект и има още неусвоени пари по тази програма, до 2013 година той може да кандидатства и по втори проект. Нямат право да кандидатстват по тази програма само фирми, които са длъжници на НАП, на ДФ”Земеделие” и тези, които са в ликвидация. Длъжен съм да подчертая още, че контролът по изпълнението на проектите по тази програма ще бъде много голям най-вече от ИАРА като управляващ орган. Преди подписването на договора първо се заснема терена в чист вид, след което се пристъпва към изпълнението на проекта. То трябва да приключи в рамките максимум на 24 месеца от подписването на договора.
-Какво могат да ползват по тази програма бенефициентите от нашата област.
-Разрешават се и строителномонтажни работи, разходите по които се признават. Освен това трябва да има определено място за продажбата на прясна риба, която да отговаря на определени изисквания. По тази програма може да се закупи цялата необходима техника за развъждането на риба и аквакултури, съобразно научните достижения в областта на ихтиологията. Затова казах, че ИАРА и аз сме готови да помогнем на всеки при разработването на проекта и решаването на някои въпроси свързани с него.
-Къде ще се разглеждат постъпилите проекти?
-Проектите ще се разглеждат в дирекция „Европейски фондове” в ИАРА. Имаме управление по проектите и отдел „Технически инспекторат”, където се извършва контрола по изпълнението на проекта. След като приключи реализирането му цялата документация се прехвърля в Разплащателната агенция, която от своя страна извършва обстойна проверка на цялата документация по извършените разходи.
-Имат ли шанс нашите рибари да пробият на европейския пазар?
-Разбира се, иначе защо ще се трепят да развъждат риба по проект като се знае, че вътрешният пазар е твърде свит. Ние имаме един положителен пример в сектор „Рибарство”. Нашата черноморска цаца проби на английския пазар и се котира на добра цена в Англия. Това е доказателство, че рибарството има не само потенциал, а и перспектива стига да се работи както трябва и да се развъждат и атрактивни видове. Още повече, че тази оперативна програма дава прекрасни възможности в тази насока. По нея са предвидени пари за изграждането на рибарски общности. За целта са предвидени 4 млн. евро за издръжката им. Има възможност по една такава общност да се изгради в южното и северно черноморие, една по Дунава и една за вътрешните водоеми на страната. В тези общности рибарите, които участват в тях имат възможността да бъдат пратньори на държавата. Всички трудности, които се срещат по изпълнението на проектите по тази програма в тези общности могат да се обобщят и да се инициират законодателни промени, които да облекчат сектора и да се получи очаквания ефект. Трудно е всеки рибар сам да решава проблемите си. Много по-голяма чуваемост и ефект ще има, ако рибарите се обединят в общности. Това ще им помогне по- бързо да получат необходимите документи.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година