След един месец съставът на Пернишкия окръжен съд ще се произнесе с решение по делото, заведено от кандидата за кмет, издигнат от БСП д-р Симеон Василев и от червения лидер Димитър Дойчинов за касиране на изборите за местна власт. Това реши на заседанието си от 13 февруари, петък, съдебната институция.
На балотажа, провел се на 2 ноември м. г. кандидат-кметът на СДС инж. Антоанета Георгиева победи с 231 гласа и седна на градоначалническия стол. БСП-централата оспори избора и започнаха дела за установяване на истината.
На миналото заседание на пернишкия Окръжен съд, състояло се на 30 януари т. г. , беше обявено, че при повторното преброяване, извършено от вещи лица в избирателните секции на община Перник е установена липсата на 971 празни плика. Това е констатацията на назначената от съда тричленна икономическа експертиза. Заинтересованите страни по делото приеха заключението й.
По настояване на председателя на Общинската избирателна комисия Анелия Минчева на заседанието на 13 февруари се явиха представители на секционни избирателни комсии от с. Дивотино, с. Рударци, с. Ярджиловци и от 92 СИК в кв. “Могиличе”. Свидетелите от Дивотино, които са били секретар и член на избирателната комисия обясниха, че използваните избирателни пликове са били подарени на училището по молба на една от учителките, която е била застъпник. Това е станало след приключване на изборния ден и след преброяването на бюлетините. Никой от членовете на комисията и никой от застъпниците, които са били представители на всички политически партии, не е възразил против това. В тяхната 120 СИК при попълването на протоколите не е имало проблеми и разминавания и всички са го подписали.
Председателят и секретарят на 92 секция, намираща се в ХII основно училище в кв. “Могиличе” обясниха, че са дали използваните празни пликове на домакинката на училището, която е била член на секцията Тя ги е поискала за нуждите на учебното заведение. При попълването на протокола се е получило пълно засичане на броя бюлетини, пликове и подписите на избирателите. Празните пликове са дадени след като секционната избирателна комисия е приключила изборния ден и е опаковала книжата. Пликовете се намират и сега в училището и ако е необходимо, ще бъдат представени на съда, казаха свидетелите.
Жителите на Рударци - председател и секретар на СИК обясниха, че липсата на празни пликове в тяхната секция е поради това, че те са ги оставили на деловодителката на кметството за ползване. Това отново е станало със съгласието на всички членове на СИК и на наблюдателите и застъпниците, сред които е имало и двама от БСП. Около 20-30 души са наблюдавали избора през целия ден след представяне на легитимни удостоверения. Празните пликове са оставени на масата след приключване на изборния ден и след като избирателните книжа са били описани и запечатани.
От 132 секция в с. Ярджиловци като свидетели се явиха председателят и секретарят й. Те също потвърдиха, че в тяхната секция е имало и член, и застъпник от БСП. Те казаха, че по всяка вероятност част от празните пликове са били забравени под чиновете, върху които е била разположена урната, и върху които се е извършвало преброяването на бюлетините. Мястото е било доста тясно и някои от празните прикове на вече преброените бюлетини са слагани под чиновете, за да не пречат. При контролното засичане на протоколите всичко е съвпадало - брой бюлетини, празни пликове и подписи на избирателите. Имало е само една невалидна бюлетина, тъй като в един плик са били сложени две различни бюлетини. Там изборът е бил само за кмет на Община Перник, тъй като местният управник е бил избран още на първия тур.
Беше представена служебна бележка от печатница “Кракра” за размера на печатаните в нея бюлетини. Вещите лица обаче не са констатирали фрапиращи разлики и според защитата размерът им в случая няма правно значение, тъй като тя може да се получи при технологичния процес на отпечатване.
В своята заключителна пледоария адвокатите на БСП поискаха да се уважи молбата им и изборът на кмет на Обшина Перник да се обяви за нищожен. Според тях отговорите на свидетелите дават основание за съмнение в законността на избора. Те смятат, че е имало външна намеса при пренасянето на изборните книжа, и че в чувалите, в които те се съхраняват е бъркано. Адвокатите на ишците твърдят, че в тях е имало бюлетини, които не са броени.
От своя страна председателката на Общинската избирателна комисия Анелия Минчева поиска съдът да потвърди решението на комисията, че изборът на кмет на Община Перник е законен. ОИК е определила резултата от надпреварата на базата на резултатите от 137 протокола, подписани от членовете на СИК. Нито един от тях не е подписан с особено мнение и не е посочено никакво нарушение. От вещите лица също не бяха констатирани различия в протоколите.
Според мен и трите основни доводи на опонентите ни останаха недоказани. Когато в един плик не е поставена бюлетина за един от кандидатите, то той се смята за празен по отношение на този кандидат, съгласно Закона за местните избори. Празните пликове са дадени на училищата и на кметството, след като протоколите на секционните избирателни комисии са били подписани и запечатани. Дори да се приеме, че са допуснати някави нарушения, то те не биха могли да повлияят на резултатите от избора. Единствено, ако се докаже, че повече от 231 избиратели са гласували за д-р Симеон Василев, може да се смята, че изборът е опорочен, каза в заключителната защитна реч г-жа Минчева.
Адвокатът на СДС каза, че ще представи подробна защитна реч писменно. Съдът прие искането и му даде срок до 20 февруари т. г. да я представи.