Ходенето по мъките на белокосите жители на вече бившето земенско село Чепино приключи. Резултатите от референдума за промяната на административното им подчинение и преминаването им към община Ковачевци са законни и влизат в сила след като президентът Георги Първанов издаде указ за промяната.
Точката, сложена на сагата “Чепино” стана възможна, след излязлото на 15 юли определение на Върховния административен съд, което оставя в сила определението на Пернишкия окръжен съд по административно дело N 1032 от 2004 година. Според документа, жалбата на председателя на Общинския съвет в Земен Стефан Маринов бе обявена за недопустима и производството по делото бе прекратено.
Според тричленния състав на ВАС, председателстван от Боян Магдалинчев, референдумът е проведен съгласно Закона за допитване до народа и резултатите от него могат да бъдат оспорвани само от имащите право на инициатива, сред които не е Общинският съвет. Според уредбите на ЗДН право на жалба пред Окръжен съд имат поне една четвърт от съветниците, но не и Общинският съвет като колективен орган на местно самоуправление. “По тази причина Пернишкият окръжен съд, като е приел жалбата на Маринов за недопустима и е прекратил производството по делото, е достигнал до законосъобразни изводи, които се възприемат от настоящата касационна инстанция”, се казва в определението на ВАС, което не подлежи на обжалване.
Чепинци от години водят битката за промяна на административното подчинение на селището. Сред мотивите им е и фактът, че до Земен нямат пряка и редовна транспортна връзка, разстоянието между селото и вече бившия общински център е шест пъти по-голямо, отколкото до Ковачевци. Имат и проблеми с административното и здравно обслужване. Заради нежеланието на земенската управа да уважи резултатите от референдума, проведен през есента на 2004 година, местните жители отказаха категорично да гласуват на изборите за Народно събрание през юни т.г.