Снегът и дъждът не помрачиха насатроението
Празнична еуфория от песни и танци се състоя вчера на сцената на Младежкия дом. Цветница на магдана“ бе мотото на концерта, който организира Общинският младежки дом.
Водещ и гост-изпълнител на проявата бе народната певица Гуна Иванова. В програмата взеха съставите на Общинския младежки дом, както и на читалищата в Батановци и кв. Църква. Малки момичета пресъздадаха обичая Цветница, като бяха направили венци и ги хвърлиха в реката, за да гадаят по тях.
Много перничани и гости на града останаха удивени от изпълненията на талантливите момичета и момчета, които пяха и танцуваха неуморно.
Цветница се празнува в неделя след Лазаров ден. Посвещава се на тържественото посрещане на Исус Христос в Ерусалим с палмови клонки, възславян като Месиански цар. Сутринта над портите на всяка къща се закачват венчета от върбови клонки, които предпазват от зло и неплодородие. Лазарувалите предния ден моми се събират на реката, като всяка носи свое венче и омесения предварително обреден хляб (кукла) и изпълняват обича "кумичене". Венчетата и парчета от хляба се нареждат на дъсчица и се пускат по течението. Момата, чието венче излезе най-напред, се избира за "кумица" и тя повежда моминското хоро към своята къща. Главно в Североизточна България на този ден се извършват и поминални обреди свързани с вярването, че на Връбница "разпускат умрелите", т.е. те излизат от гробовете си и очакват родствениците си да им донесат нещо. Преди изгрев слънце жените
отиват на гробища с върбови клонки, плява (или царевични стъбла), кадилница и вода. Прекадяват и преливат гробовете на своите родственици. След това забиват клончета от върбата до гробните паметници и с плявата (царевичните стъбла) запалват огън. Въпреки строгия великденски пост, на този ден се разрешава консумирането на риба. Въпреки снега и дъжда, хиляди перничани запалиха свещички за здраве, в черквата, отнесоха вкъщи и осветени върбови клонки.