Участниците в „Българиада 2010” гостуваха на Перник
В събота Перник посрещна гости от учжбина – участници в „Българиада 2010”. Сред интересните факти, които те споделиха с домакините и журналисти от рогионални и национални медии, бе и този, че за първи път българите са признати като народност в Руската федерация. В започващото на 14 октомври преброяване на населението в Руската федерация гражданите, които имат самосъзнание на българи ще могат да го посочат. Това съобщи в Перник Шалкад Богданов - председател на клуб „Роден край", обединяващ българи от Поволжието и Урал в Уляновска област.
За българите, които живеем в пределите на днешна България днес, тук и сега вероятно е трудно да разберем какво означава тази новина, но за Шалкид Богданов това е било и борба, защото по съдебен път той е успял в Русия да бъде признат за българин. Колко е важно да се възстанови името българско за жителите на Волжска България сподели пред представители на медиите в Перник и Ахмед Рахимов, сам избрал за себе си прозвището Български. Той е председател на „Българско възраждане” - дружество на интелектуалци в град Уфа в автономната република Башкирия. Рахимов е признат за заслужил деятел на Организацията на обединените българи и за академик на Международната академия за българознание, иновации и култура.
По покана на екс депутата Димитър Дойчинов , който е и почетен председател на Организацията на обединените българи в Перник, гостите посетиха града, заедно с голяма група представители на ООБ и Общобългарският парламент, водени от председателя на тези организации академик Сергей Иванов. Организациите имат за цел да изучават българските корени назад във времето и да обединяват всички хора по света, които по дух се чувстват българи.
Над 50 милиона са българите по света, а само в пределите на бившия СССР те са над 20 милиона, информира акад.Иванов.
Преди да гостуват в Перник, в събота гостите от Волжска България участваха в предаването на БНТ „Памет Българска", където прозвуча още едно доказателство, че макар днес по-голяма част от населението на Татарстан да се определя като татари, много хора не приемат това име и предпочитат да се наричат българи.