Един от най-българските обичаи зачитаме днес
Мало и голямо днес ще се окичи с червено белите символи на здравето и усмивката – типично по български ще спазим традиция която сме запазили през вековете. Този ден се приема за начало на пролетта и затова той се посреща с голяма радост. Вярва се, че червеното ще развесели Баба Марта и времето ще е хубаво. Бабите не излизат рано, за да не я разсърдят и времето да се развали.По стара българска традиция на този ден се изработват мартеници от усукани червен и бял конец. Всеки връзва на ръката си или закача на врата си мартеница, за здраве и сила, а също и против уроки. Мартеници се връзват още и на домашните животни и на овощните дървета - за здраве и плодовитост. Мартениците се изработват специално за 1-ви март, когато според българския народ започва новата стопанска година.Според народните вярвания Баба Марта е символ месец Март и пролетта. Преданието гласи, че тя е сестра на Голям и Малък Сечко (Януари и Февруари) и винаги е сърдита, защото двамата й братя всяка година изпиват виното и не я оставят да го опита. Ето защо Баба Марта трябва да се умилостиви, защото настроението й оказва силно влияние върху времето. Когато е засмяна, времето е слънчево и топло, но ядоса ли се, задухва вятър и облаци закриват Слънцето.
На 1-ви март Баба Марта спохожда хората и посевите, облечена в червен сукман, червена забрадка и червени чорапи. Месец март е единственият женски месец, той е месецът на зачатието на пролетта и земята, която ще роди лятото и плодородието.
Мартениците се носят, докато дойдат щъркелите и лястовиците. Като види щъркел, всеки сваля своята мартеница и я закача на цъфнало дръвче или я хвърля към птицата и казва: "Отнесете зимната грозотия, донесете ми пролетната хубосия!" Също така, мартеницата може да се остави под камък. След няколко дни се гледа какво има под камъка и се гадае - ако под него има мравки, през годината ще се родят много агънца, ако има червеи - коне, а ако има божи кравички, ще има много теленца.