По достойнство честваха радомирци националния празник на България - 3-ти март. Кметът инж.Златко Стойчев, представители на Министерство на отбраната и на политическите партии в общината, много граждани обсипаха с цветя и венеци паметната плоча в района на бившето военно поделение, което е първата казарма, строена след Освобождението. Тук от 1878 до 1881 година е съхранявана българската светиня-Самарското знаме.Негов последен знаменосец е Никола Корчев от радомирското село Долна Диканя. В емоционалното си слово кметът инж.Стойчев припомни думите на опълченеца Ценко Петков: “Нека това знаме да изходи от край до край всичката земя българска. Нека то да оттрие сълзите от тъжните очи на нашите майки, жени и деца. Да бяга от това знаме всичко поганско зло и нечисто. А след него да легне мир, тишина и благоденствие!”
На заседанието на Общинския съвет днес Стойчев ще предложи да се възстановят контактите между Радомир и Самара. Той предвижда през април официална делегация от Радомир да замине за руския град, за да установи контакти с тамошните власти. Идеята си инж.Стойчев огласи публично още в периода на предизборната си кампания.
На 3-ти март в Радомир бе открита и новата паметна плоча на къщата на опълченеца Иван Гърков. Той е роден през 1841 г. в ковачевското село Калище. Участва в Сръбско-турската война през 1876 година в четата на Панайот Хитов. През 1877 година, по времето на Руско-турската война заминава за Плоещ и се записва в българското опълчение. Участва в боевете при Шипка, Шейново, Стара Загора. След Освобождението се преселва в Радомир. Живее скромно до 105-годишна възраст.
В деня на празника на централния площад “Свобода” в Радомир бе издигнато националното знаме и знамето на града. Сред гостите бяха и почетният гражданин на Радомир - поетът Георги Евдокиев и журналистът, обиколил света Симеон Идакиев.