Известни републикански специалисти от софийки научни и здравни заведения, пернишки лекари и директори на здравни заведения, кметове и общинари вчера дискутираха проблемите на здравеопазването. Инициативата за кръглата маса бе на Община Перник, която се допита до специалистите за пътищата за разрешаване на проблемите и мястото и ролята й в здравеопазването.
Преди дискусията гостите бяха запознати със статистическите цифри и факти за състоянието на здравеопазването в Пернишка област, сравнено със цялата страна. Изчерпателен доклад представи зам.-кметът по здравеопазване д-р Й.Аризанов. Той очерта многокомпонентната същност на здравето и зависимостта му от начина на живот, доходи и икономическо състояние. Заради лошото си материално положение болните не могат да бъдат изследвани или лекувани, е изводът, който се налага. Възрастовата граница на населението в Пернишка област се увеличава, раждаемостта намалява, а смърността се увеличава. Факт е, че при градското население се наблюдава по-висока смъртност сравнено със селското.
В област Перник цифрите говорят, че заболяваемостта е над средната за страната. Перничани страдат най-много от дихателни заболявания, следват тези на нервната система и кръвообращението, посочи в доклада си д-р Й.Аризанов. Като тревожна тенденция той очерта увеличаване броя на психичноболните.
Директорите на пернишките здравни заведения представиха пред гостите своите бази, кадри, техника и ресурси. Те очертаха като един от най-наболелите проблеми недостига на финансови средства, както и бюрократичните неразбории около Националния рамков договор. Според управителя на ДКЦI Перник ООД Георги Асенов е грешка лимитирането на прегледи за гражданите, изследванията, покрити от НЗОК не са достатъчни за качественото диагностициране и лекуване на пациентите, а същевременно обемът на писмената работа на лекарите се увеличава. Директорът на МБАЛ “Р.Ангелова” д-р Асен Асенов разказа за финансовите проблеми на болницата и задълженията й в размер на 2 млн.160 хиляди лева. Болничната управа е принудена да ремонтира и купува нова апартура само при крайна необходимост, каза д-р А.Асенов. Тежки финансови проблеми са надвиснали и над белодробната болница и бившия Профилакториум.
Републиканските специалисти похвалиха местните власти за инициативата за провеждане на подобна дискусия. Проф.Монов наблегна върху спешната медицинска помощ. Той посъветва да се обърне по-голямо внимание върху квалификацията на кадрите в спешната помощ. Здравните заведения трябва да имат задължителен антиавариен план за кризисни ситуации, както и готовност за бързото трансформиране на болничните звена при такива случаи. Той наблегна на необходимостта от предварителен план, който осигурява долекуването, транспорта и стационарното лечение при кризисни ситуации. Посъветва още да се обърне внимание върху производството на храни, даващи естествен имунитет на хората. Проф.Монов посъветва местните власти и здравни управи да не разчитат само на бюджетни средства, но и да търсят спонсори.
Според проф.Борисов проблемите са многобройни и многообразни и би трябвало да се разрешават приоритетно. Като един от основните проблеми той посочи, че не е гарантирано качественото здравно обслужване на населението. Според него няма ефективен контрол върху дейността на общопрактикуващите лекари, а от НЗОК за тях се предоставя само бюрократизирана информация, която не е изчерпателна. Това е проблем в национален мащаб. Проф.Борисов посъветва да се насочи вниманието към риковите групи, най-вече към детското здраве. Необходимо е също да се работи върху промяна на здравната култура на населението, каза още той.
Известните републикански специалисти очертаха като изключително оптимизиращ факта, че българска община проявява голяма загриженост за общественото здраве и търси тяхното съдействие.