Наказанието е предвидено в законова уредба
Родители, които не пускат децата си на задължителната предучилищна група или на училище, да полагат общественополезен труд, вместо да плащат глоба.
Тази идея лансира министърът на образованието Сергей Игнатов при обсъждане на промените в Закона за народната просвета в парламента.
Парламентът прие въвеждането на задължителната предучилищна подготовка. Депутатите одобриха на първо четене промените в Закона за народната просвета, внесени от Министерския съвет, със 78 гласа "за", 7 "против" и 22 въздържали се. Предвижда се задължителната подготовка на децата да се осъществява в подготвителни групи в детските градини или в училищата, като родителите или настойниците няма да заплащат такса за обучението, но ще покриват средствата за храноден - по 1,50 лв.
В едногодишен срок от влизането в сила на измененията общините трябва да създадат условия за обхващане на всички деца, подлежащи на задължителна подготовка за училище.
Вероятно между първо и второ четене срокът ще бъде удължен.
Първоначално се обсъждаше и възможност да се удължи предвиденият 2-годишен гратисен период за въвеждане на задължителната подготовка за 5-годишните.
"Съзнателното отклоняване на деца от образователната система е много тежко нарушение. Този смешен плач за глобите в закона трябва да го изоставим", заяви Игнатов.
Той уточни, че няма защо родители, за чиито деца няма място в предучилищна група, да се притесняват, че ще бъдат санкционирани.
"Глобите ще се събират, само ако държавата е създала необходимите условия", обясни той и допълни, че проблемът засяга основно големите градове като София, Варна, Бургас и Пловдив, а в повечето от по-малките населени места има готовност моделът да заработи още тази есен.
В момента в образователната система са обхванати 84,7 на сто от 5-годишните деца. Игнатов обясни, че целта на законопроекта е да гарантира равен старт на децата при постъпване в първи клас, както и намаляване на броя на децата, които рано напускат училище.