От нашата отговорност зависи да няма огнени стихии
Жътвата в Пернишко ще започне всеки момент. За да бъде прибрана реколтата без загуби е важно да не бъде допуснат огън в нивите, припомнят от ОД на МВР.
Има някои елементарни правила, които трябва да се спазват, за да не унищожат пламъците труда на земеделците.
Защитните ивици
Едно от основните е да се парцелират масивите на участъци за ежедневна работа на комбайните, които не трябва да са по-големи от 800 декара. За да стане това трябва да се прожънват ивици с ширина 10 метра. Сламата от тях трябва да бъде изнесена и да се изорат след това.
По същия начин край пътищата от републиканската пътна мрежа, горските насаждения, пчелини, сметища, ж.п.линии трябва да се осигурят противопожарни ивици с ширина 6 метра.
Когата се прибира зърното от блок с големина над 100 декара стопаните трябва задължително да осигурят и дежурство на трактор с най-малко четирикорпусен плуг.
Изправността на техниката
Въпреки че се извършват постоянни проверки на техниката от страна на органите „Пожарна безопасност и спасяване” и не се допуска да работи неизправна техника, е възможно тя да аварира. Ако машината не може да бъде извадена от мястото на аварията, ремонтът й трябва да се извършва само след почистване на повредената машина и района около нея, като се извърши заораване в радиус от 50 метра на ивица с ширина от 10 метра, а ремонтът да се съгласува с органите на Пожарната.
Ежедневно след приключване на работа пожароопасните възли и агрегати на земеделската техника /двигател, акумулатор, турбокомпресор, горивопроводи, ел.инсталации и други/ с почистват от наслоения прах, горими растителни отпадъци, масло и др.
Паленето на стърнища и слогове
Паленето на стърнища и слама, суха трева по слоговете и крайпътните ивици е категорично забранено!
Много често при почистване на дворовете събраните отпадъци се палят, в резултат на което огънят се разпространява по непочистените съседни имоти и засяга къщи, дворове и горски масиви. Абсурдно е, са категорични органите на реда, да се драсва клечката на непочистени треви и бурени, израсли по запустели места. Трябва да се внимава изключително при подобни дейности, както и при паленето на огнища за варене на домашни консерви. Открит огън може да се ползва само на предварително почистени от горими материали и обезопасени с подръчни гасителни средства / кофи с вода, пожарогасители, лопати/ места, като не се оставя без наблюдение, а при поява на вятър незабавно да се изгаси огнището.
Сред природата
Изброените по-горе правила важат и за хората, излезли на екскурзия сред природата. Използването на огнища при излетите трябва да става само на определените за целта места. Тръгвайки си, не бива да оставяме след себе си тлееща жарава. За да не лумнат пламъците, задължително трябва да залеем огнището с вода, след това да го затрупаме с пръст, съветват пожарникарите.
Много внимателни трябва да бъдат и пушачите. При тазгодишната суша неугасена клечка кибрит или фас от цигара, захвърлени от автомобил, влак или пешеходец често водят до непредвидими последици от разбушувалия се пожар.
Транспортът на фуража
Превозвачите на груб фураж – слама и сено, трябва бъдат особено внимателни при преминаване на натоварените возила под електропроводи.
При допир с проводниците на ток на високо натоварения камион или ремарке на трактор много често се стига до късо съединение и сухият фураж лесно става плячка на огъня, припомнят от пресцентъра на ОД на МВР.
Огнеборците са категорични – нека бъдем по-внимателни през летните месеци, за да няма сериозни материални щети и човешки жертви заради безотговорно отношение към огъня.