Какво предстои да стане тази година в областта на училищното образование бяха проблемите, които коментира вчера просветният министър Даниел Вълчев при посещението си в Перник. Той се срещна с директорите на учебните заведения в областта в ПГТС "Арх. Йордан Миланов". В срещата взеха участие и народните представители от НДСВ Татяна Калканова и Теодора Дренска и заместник-областният управител Боряна Методиева.
През тази година Министерството на образованието и науката ще се насочи в изграждането на ефективната система за вътрешно оценяване и създаването на една национална система за външно оценяване в страната, обясни Вълчев и допълни, че в част от училищата вече вървят така наречените апробации.
Той припомни на пернишките директори, че просветното ведомство е обявило и конкурси за най-добри тестове и задачи сред учениците и учителите. Всеки месец за най-добрите ще има награда лаптоп. Конкурсът ще продължи до края на месец май следващата година.
Намаляването на броя на необхванатите и отпадащите от училище деца е също сред основните задачи за тази година. По данни на МОН около 73% от децата завършавт средно образование, а повече от една четвърт не завършват. Сред необразованите са повече от ромски произход, обясни Вълчев.
Приобщаването на децата със специалин образователни потребности е също сред основните задачи, които сме си поставили. Традиционно в България тези деца са били изолирани от връстниците си в специални учреждения. По този повод вече са създадени ресурсни центрове, в които ще бъдат решавани проблемите на тези деца, сподели Вълчев.
12 милиона пък е сумата която ще бъде отпусната от МОН за всички училища във връзка с превръщането на школото в по-приятна териотория на учениците. Това ще бъде постигнато с въвеждането на различни дейности и създаване на символи и униформи в училище. Ще бъдат възстановени и ритуалите за откриването на учебната година, 24-ти май и 1-ви ноември.
На срещата просветният министър дискутира и училищната мрежа в страната и предстоящите квалификации за учители и директори, както и новите изисквания разпоредени от Министерството на здравеопазването. Според тях седмичната програма на учениците не трябва да надвишава 30 учебни часа, което създава проблем при формирането на седмичното разписание. Според Вълчев часовете трябва да бъдат 34 на седмица или решението на проблема трябва да стигне до съдебната