От днес всички язовири в Община Перник се поставят под специално наблюдение. До преминаване на критичния период в общинската управа и в Гражданска защита ще се докладва и за обема на основния питеен водоизточник на Перник и околните села - язовир “Студена”. От него започва изпускането на три кубика вода в секунда, за да се осигури достатъчно резервен обем, който да може да поеме допълнителни водни потоци при обилни валежи минимум в рамките на 4-5 дни. Това бе решено на вчерашното специално заседание на “Гражданска защита” и кметската управа с кметове и кметски наместници от цялата община, фиксирано и в специална заповед на градоначалника инж.Антоанета Георгиева. Документът вменява като абсолютно задължение проверката на състоянието на язовирните стени, на изпускателните кранове и други съоръжения.
Кметовете на отделните населени места веднага трябва да предприемат мерки за почистването на деретата и речните корита от дървесни видове, храсти, наноси, за да се осигури отток на водата и се предотвратят евентуални кризисни ситуации, се казва в документа, приет след вчерашното специално съвещание на местните управници с ръководството на голямата община и “Гражданска защита”. Предстои проверка и на състоянието на дигите в гр.Батановци.
Специално внимание беше отделено вчера на състоянието на малките язовири, собственост на кооперациите в Лесковец и в Расник. Кметовете признаха, че то е повече от критично. Парадоксален е фактът, че микроязовирът в Расник би трябвало изобщо да не същестува, но някой е проявил самоуправство и го завирил. Неконтролируем, което го прави и потенциално опасен, е и водоемът в Лесковец.
На сбирката вчера взе участие със свой екип и управителят на “В и К” ЕООД инж.Димитър Захариев. Обсъдени бяха подробно всички проблеми с водоснабдяването на отделните населени места в общината. Стана ясно, че те основно са свързани с недостига на питейна вода в повечето населени места, трайно неотстранявани течове, липсващи огради, метални врати и капаци на някои каптажи и помпени станции, недостатъчна чистота на водата в отделни населени места. Още веднъж бе коментиран фактът, че в цялата община няма нито едно село с изградена канализация, в началото на 21 век навсякъде мръсните води отиват в септични ями.
Инж.Захариев се ангажира стъпка по стъпка, съвместно с кметовете да решава проблемите поетапно, степенувайки ги по важност.