“Черно тото”, създадено по аналог на “Еврофутбол” и конкуриращо лицензираната хазартна игра, бе разбито в Перник при съвместна акция от страна на РДВР, Регионалното звено “Борба с организираната престъпност” и НС БОП. Задържани са тримата организатори на незаконния бизнес. При ареста им са конфискувани дневници, в които са описвани залозите, GSM-и, по които са получавани те и газов пистолет без необходимото разрешително. При разпитите арестуваните са направили пълни признания, съобщи директорът на РДВР - Перник полк. Тодор Илиев.
Групата, която била наблюдавана от известно време от служителите на реда, е действала в Перник и региона повече от половин година. Тримата организатори изпълнявали функцията и на букмейкъри. Под сурдинка те вербували запалени по “Еврофутбол” перничани, като им обещавали по-високи печалби от предлаганите в лицензираната игра. Черното тото се разигравало с фишовете на “Еврофутбол” два пъти в седмицата. Играчите обаче използвали фишовете само за да разберат кои срещи са включени в съответния кръг. Самите залози правели чрез съобщения, които изпращали на мобилните телефони на букмейкърите. Тримата организатори водели стриктно счетоводство в тефтери, които се продават във всяка книжарница в града. След изписването им, ги изхвърляли, за да няма улики. Полицията обаче успя да прибере два от дневниците. Играчите внасяли сумите по залозите в три заведения в централната част на Перник и в квартал Изток. 5% от приходите отивали за букмейкърите. Самите те признали пред органите на реда, че по този начин си докарвали месечно между 3 и 4 хил. лева. Оборотните приходи от залозите седмично пък достигали до 20 - 25 хил. лева, като минималната миза за участие на играчите била на стойност 5 лева. Печалбите на позналите били изплащани още на деня, без забавяне и без проблеми, а сумите се изчислявали по коефициент с около 1/10 по-висок от този, който обявявали в “Еврофутбол”. По този начин организаторите на “черното тото” иззели голяма част от клиентите на лицензираната игра. Това е доходоносна дейност, която не е обществено опасна, но не е законна, каза началникът на РЗ БОП кап. Роберт Петров. Той потвърди, че престъплението е напълно доказано - като доказателства служат иззетите документи и мобилните телефони на тримата организатори, както и направените от тях пълни самопризнания. Разпитите са били водени в присъствието на съдия. Тримата признали дори, че са имали идея да разделят залозите на две. В по-малката игра трябвало да останат залозите с минимална стойност 5 лева, а в другата цената им да бъде минимум 100 лева. В петък мобилните телефони на организаторите останаха включени и през целия ден звъняха и получаваха съобщения от запалени играчи, които все още не бяха разбрали какво става. Подобно “черно тото” е действало преди време в Сливен и Благоевград, но е било разбито от органите на реда.
Срещу тримата организатори е повдигнато обвинение по чл. 327 от Наказателния кодекс, който предвижда затвор от 1 до 3 години и глоба от 100 до 300 лева за организиране на нелицензиран хазарт. Прокурорът обаче ще реши дали има основание да бъде повдигнато обвинение по чл. 321, който третира организирана престъпност. Отговорни пред закона би трябвало да бъдат и играчите, но при тях нещата са трудно доказуеми, каза директорът на РДВР полк. Илиев. Иначе Законът предвижда и за тях лишаване от свобода до 1 година и глоба до 300 лева. Желаещите да открият тото, трябва да платят 15 хил. лева при внасянето на молбата. още толкова трябва да внесат в хазната на държавата при издаването на разрешителното, а ежемесечно трябва да плащат акциз, уточниха от полицията.