Полицията помогна на Виваком в битката срещу кражбите на кабели

Тясното сътрудничество с МВР подобри ефективността на работа в засегнатите райони

70 процента по-малко случаи на засегнати от кражби на кабели абонати отчита VIVACOM за последния месец, след като през април и май потребители на компанията в почти цялата страна пострадаха от активизирането на крадците на кабели. Черната статистика и оплакванията на потребителите накараха националния телеком да предприеме спешни мерки за ограничаването на кражбите на кабели от своите шахти и за запазването на доверието на своите клиенти. VIVACOM въведе по-ефективна схема на работа в засегнатите райони и задълбочи сътрудничеството си с органите на Министерството на вътрешните работи, които проверяват и отговарят на всички подадени от телекома сигнали. Предприетите мерки успяха да сведат бройката на засегнатите абонати на 4 300 от над 16 000, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Само за последния месец са заловени над 80 души, като в края на миналата седмица след тридневна специализирана полицейска операция на територията на цялата страна са задържани 44-ма крадци на черни и цветни метали, кабели и съоръжения от електропреносната и съобщителната мрежа и от ж.п. инфраструктурата на страната. Както „Съперник” вече писа, сред тях за съжаление има и едни перничанин.
Тенденцията за увеличаване на кабелните кражби се наблюдава още от края на миналата година, като двата най-засегнати града са София и Плевен. Пикът за столицата е през април 2010, когато са откраднати близо 50 кабела с различна дължина и цели квартали остават без телефон. От началото на годината в София са откраднати кабели на стойност над 870 хиляди лв., а в Плевен – за близо 30 хиляди лв. Разходите по възстановяването им са близо един милион лева, като средно на месец сумата, в зависимост от вида и дължината на самите кабели, варира между 100 хиляди и 300 хиляди лева.
„Намирането на изход от тази ситуация е от приоритет за VIVACOM и компанията ежедневно полага усилия за ограничаването на кражбите на кабели от своите шахти и запазването на доверието на своите клиенти. Благодарни сме на Министерството на вътрешните работи за навременните действия и за силната подкрепа, която ни оказва в решаването на този изключително сериозен проблем. За окончателното му разрешаване обаче е необходима законодателна инициатива,” заяви изпълнителният директор на VIVACOM Бернар Москени.
Главната причина крадците на кабели да се активизират в цялата страна е постоянно увеличаващата се изкупна цена на медта, която през последния месец беляза двойно увеличение и към момента е 850 лева за тон. Основната задача, която стои за решаването на този проблем, е затягането на контрола върху вторичното изкупуване на медта и други цветни метали, както и санкциониране на пунктовете, които изкупуват подобни продукти без доказан произход. Необходима е промяна в нормативната уредба, която да доведе до намаляване и окрупняване на броя на лицензираните пунктове, която ще позволи по-прозрачен контрол върху изкупуваната стока.
Според Наредбата за реда за извършване на търговска дейност с отпадъци от черни и цветни метали такава дейност може да бъде извършвана само от лицензирани търговци, които трябва да изискват от продавача удостоверение за произход на съответния метал. Това изискване обаче не се спазва, а освен това на територията на цялата страна функционират множество нелицензирани търговци.

Вестник Съперник изданията от 2012 година

Броевете на Вестник Съперник от 2011 година

Вход с фейсбук профил:

Разгледай вестник Съперник:

[email protected] за споделяне на сигнали, запитвания, реклама, коментари, мнения, новини.

Броевете на Вестник Съперник от 2013 година