Български народни песни и танци и разиграване на обичаи имаше на площад “Кракра” за Х-тото юбилейно издание на детския празник “Чичо Стоян” в края на миналата седмица. Проявата се организира всяка година от Община Перник. Сега тя стана част от честванията, посветени на хилядолетната история на нашия град.
Деца, облечени в народни носии, показаха под палещите лъчи на слънцето песни и танци, които са пели и играли техните баби. Малчугани от четири пернишки детски градини пяха и танцуваха за доброто настроение на публиката. В празника със свои изпълнения се включиха и деца от читалищата в селата Копаница, Дивотино, Драгичево, Извор, както и от кварталите Върба в Радомир и Църква в Перник. Изпълнители на български фолклор имаше и от Костенец и София. Включиха се и добре познатите на пернишката публика изпълнители от формация “Български ритми” към Общински младежки дом, Ансамбъл “Граовче” от Обединения детски комплекс, детските фолклорни състави към ОК”Дворец на културата”.
Всички изпълнители си тръгнаха с грамоти за участие в празника “Чичо Стоян”. Индивидуалните изпълнители получиха кукли-сувенири, а формациите-парични награди, присъдени им от компетентното жури, което беше с председател Цветана Манова, етнограф в Историческия музей и членове Димитрина Нецова-хореограф и Василка Дергачова-музикант. Общият награден фонд беше 1000 лева.
След като се почерпиха малките певци и танцьори споделиха очарованието си празника. Макар че не всички знаеха кой точно е чичо Стоян, а някои от гостите в момента разбраха, че именно той е патрон на празника, всички бяха единодушни, че българските песни са най-звучни, танците ни най-кръшни и народните костюми - най-красиви. Любовта към всичко българско, съхранило ни през вековете, която тези малки певци и танцьори споделиха, е най-голямата гаранция за оцеляването ни като народ.
По традиция за празника “Чичо Стоян” се провежда конкурс за поезия и проза. Две бяха възрастовите категории тази година - от 7 до 13 и от 14 до 18 години. Журито, което определи победителите,беше с председател Славчо Чанев и членове Иван Бъчваров и Иван Хранов. Първо място в конкурса за поезия в малката възрастова група бе присъдено на Ася Владимирова от литературна шкожла “Пегас” към читалище “Елин Пелин”, на второ място се нареди Йоанна Борисова, а на трето - Полина Христова. При пишещите проза наградите в тази възрастова група са колективни. Начело са творците от читалище “Добруджа” в село Драгичево, на второ място клуб “Муза” при СОУ”Д-р Петър Берон” и на трето - Х ОУ”А.Константинов”.
В двете категории за поезия и проза в голямата възрастова група на първо място бе класирана Василена Попова от Гимназията с преподаване на чужди езици. На второ място при поетите е Мила Миланова от школа “Пегас” и трето - за Ива Емилова. Второто място при пишещите проза бе за Соня Владимирова, а третото - за Ралица Христова.