Бебе на Бабинден бе определено за първи път тази година на професионалния празник на акушерите и гинеколозите вчера. Званието бе отсъдено на малкия Мартин, който дойде на бял свят в 2.50 часа на 1 януари. Новороденото е първото дете на 26-годишщната Ирена Любомиравоа Атанасова. При раждането си “бабували” д-р Христо Христов и акушерката Матеева.
По повод професионалния празник пред Акушеро-гинекологичното отделение на Пернишката Многопрофилна болница за активно лечение “Рахила Ангелова” вчера беше разигран традиционен ритуал. По стар обичай началникът на отделението д-р Емил Милачков ритално си изми ръцете. Според символиката така ще бъдат чисти ръцете и сърцата на “бабите”. По традиция вода за измиването на ръцете полива една от родилките. През тази година честта се падна на майката на Мартин - бебето на Бабинден. След това АГ-шефът разчупи питка с думите: “От колкото житни зрънца е направена питката, толкова деца да се родят през годината!” Според обичая всеки от присъстващите отчупи парченце от хляба и потопи залчето в чаша с мед, за да бъде здрава годината.
Специална програма за пернишките акушери и гинеколози бяха подготвили малчуганите от Обединено детско заведение -9, което е филилал на читалище “Елин Пелин” в Перник. Концертът е традиционен всяка година малките деца поздравяват медиците за празника им.
Обичаят Бабинден датира от дълбока древност. На този ден се изразява почит към жената, която бабува при раждането на членовете от дадено семейство. Смятало се, че това е най-оправната и най-смелата жена в селото. На празника при нея отивали всички родени през изминалата деца и техните майки. Носели дарове - кърпа, сапун и други неща. Поливали й да си измие ръцете от това, с което се е нацапала. След това бабата дарявала гостите си с дребни подаръци, давала им хляб, мед и плодове за здраве.
Акушеро-гинекологичното отделение в пернишката болница е на едно от първите места в страната за недопускане на перинатална смъртност, което е и най-важният показател, че работещите в звеното добре си вършат работата. Тук работят добре квалифицирани специалисти, които действат много адекватно и професионално категоричен е д-р Милачков.
От началото на тази година в отделението са родени 37 бебета, като пет от тях са дошли на бял свят след Цезарово сечение. 19 от пеленачетата са момчета. През миналата година броят на новородените е бил 572. Тревожна е тенденцията за намаляване броят на ражданията. Само през 12-те месца на 2000-та броят на новородените е със 100 по-малък от предходната. Тогава са проплакали 620 новородени при 723 за 1999 година. Минималното увеличение на броя е регистриран през 2001 г. когато новородените са били повече в сравнение с 2000-та. През миналата година обаче отново е отчетен спад. Причините за този тревожен факт са няколко, смятат специлистите. Много важно е че раждаемостта в страната спада като цяло. От друга страна е регистрирана миграция от Перник към други райони на страната и чужбина. Друга причина е, че през последните години населението има по-висока здравна култура и хората знаят как да се предпазят от нежелана бременност. Отчетен е и спад в броя на абортите. През 1999 година те са били 848, през 2001 година са спаднали на 726, а през миналата година броят им е намалял на 644.
За сметка на това значително е нараснал броят на цезаровите сечения. Само през миналата година чрез секцио на бял свят са дошли 122 бебета. От както съществува отделението това е най-високата стойност.
Проблемът е в нарастващата паталогия. От отделението увериха, че цезарово сечение не се прави по желание, а само при проявени показатели. Високият брой на паталогичните бременности се дължи на ниския стандарт на живот, заради който част от бременните жени са недохранени. Друга важна предпоставка е нередовното посещение на женските консултации, които през последните години бяха прехвърлени към семейните лекари. Години наред майчинството и детското здравеопазване бяха приоритетни в страната, но сега загубиха приоритета си, сподели д-р Милачков. Радостното е, че сред направените през миналата година 122 цезарови сечения няма нито едно усложнение.
В отделението работят 11 лекари специалисти и 22 акушерки. Звеното разполага с 35 легла, разпределени в трите сектора. това е най-голямото отделение в здравното заведение. През миналата седмица оттам са преминали 2 314 пациенти, което е първенство сред отделенията в болницата. Статистиката сочи, че използваемостта на легловия фонд в родилния сектор е 11 %, в патологичното отделение - 90 %, а в гинекологията - 70 %. В същото време е отчетен и най-нискитя среден престой в болницата. В родилния сектор пациентите ги изписват средно пет дни след постъпването им, а в гинекологията - два дни.
Въпреки трудните условия, в които се намира здравеопазването професионалистите от Акушеро-гинекологичното отделение на пернишката болница работят успешно и не могат да се упрекнат в пропуски. Те са хората, които носят най-голямата отговорност, тъй като бдят върху два живота - този на майката, и този на бебето.
На вчерашния празник началникът на отделението д-р Емил Милачков благодари на целия екип за отлично свършената работа и за проявения професионализъм. Той подчерта, че това е една благородна професия, на която се отдават само избраници. Това са хора, които гледат през ключалката на Господ!